V Bystřici mají tři veřejné defibrilátory

BYSTŘICE  Bystřice je v Moravskoslezském kraji vůbec první obcí, která disponuje veřejně dostupnými Automatickými externími defibrilátory (AED). Najdete je na bazénu pro potřeby školy a sportovního areálu k vyzvednutí u plavčíka, u Obecního úřadu a v lokalitě Na Pasekách u obchodu Hruška.

Při tvorbě rozvojové strategie obce před několika lety jsme si stanovili, že bychom chtěli mít naši Bystřici nejlépe spravovanou, nejlépe vybavenou a také nejbezpečnější a právě bezpečnost v oblasti zdraví a záchrany života je jednou z nosných myšlenek projektu AED pro život, realizovaného Školícím a Výcvikovým Centrem Asklépios, z.s.. Přijali jsme nabídku na partnerství a využili možnost být první obcí v tomto projektu, díky kterému se bude postupně vytvářet síť s veřejně dostupnými AED přístroji – vysvětluje veřejné defibrilátory v Bystřici místostarosta obce Marcel Čmiel.

Proč AED, když funguje zdravotní záchranná služba? Kvůli času. Průměrný čas dojezdu rychlé záchranné služby se pohybuje kolem 5-8 minut a první elektrický výboj je aplikován po 8-11 minutách. Mozkové buňky ale odumírají nenávratně po 5 minutách. Je zde ale i druhý otazník – odkud má obyčejný smrtelník vědět, co s defibrilátorem?

Automatického externího defibrilátoru se nikdo bát nemusí. Nejedná se pouze o přístroj, který je schopen podat defibrilační výboj. Zachránce je hlasem ale i vizuálně provázen celým resuscitačním cyklem. Ale to nejdůležitější – v reálném čase přístroj vyhodnocuje kvalitu resuscitace dle aktuálních doporučení. Měří také hloubku stlačení, určuje frekvenci a vydává jasné a pro laiky srozumitelné pokyny. Přístroj je velmi intuitivní hlavně pro méně zkušené uživatele – uklidňuje místostarosta. Zároveň dodává, že pro občany budou každoročně vyhlašovány termíny školení první pomoci a obsluhy AED přístroje. Ty první se budou konat v pátky 17. a 24. ledna ve sborovém centru LECAV od 16 00 hodin.

 

Komentáře