JABLUNKOV V jablunkovském informačním centru se ve středu konal Trojkřest. Frontman skupiny Blaf Tomáš Tománek pokřtil svou novou cestopisnou knihu W nogi a CD Szufloda a Brzidocy U Kosa. Kmotry byli bývalí členové skupiny Blaf Jiří Mannheim a Láďa Kunz.

Kniha je napsána „po naszymu“ a v českém jazyce. Volně navazuje na předchozí tituly Z bagna nad mroki a Czundry, baby a zabawy. Autor v ní popisuje svých sedm cest do zahraničí. Poprvé cestoval v roce 1989 krátce před sametovou revoluci, kdy svět rozdělovala železná opona. V té době mu bylo 27 let.

„Je to moja już trzecio ksiónżka. Tytuł W nogi żech wymysĺił tymu, bo człowiek wyraził do świata, aby cosi nowego poznoł a widzioł.  Sóm to cestopisy, kiere opisujóm moje rajzowani po Europie. Napisoł żech jóm głównie tymu, abych kapke ty podróże zdokumentowoł, kapke se ich sóm przipómnioł. Piyrszóm ceste do zagranicy żech absolwowoł jeszcze przed listopadym 1989. Jechali my do Turcje. Tam sie mi fest, ale fakt fest podobała dzieucha z naszego zajezdu,“ přivítal všechny přítomné autor nové knížky.

Tomanek absolvoval další cesty po Evropě, v té době je se svými parťáky absolvoval výhradně stopem.

„Dojechali my do Fracje, tam stopować był problem, Francuzi moc nie holdowali stopu. Zato Niymcy, Austriocy radzi przibiyrali stopowiczów. Spali my rozmajcie w parkach, pod mostami. Granim my se symtam zarobili na piwo albo jedzyni,“ vyprávěl Tomáš Tomanek.

V knížce popsal i sezonní brigádu, kdy sbíral jahody. Splnil si rovněž svůj sen a vydal se do Austrálie, kde navštívil místa, do kterých ve svých 16 letech emigroval jeho tatínek.

„Mój tata do zapadnigo Niymiecka uciyk, jak mu było 16 roków. Nakónice sie mu podarziło odjechać do Australie, kaj żył 13 roków. Potym sie wrócił. No…..kómuniści mu to dali pieknie zeżrać,“ pokračoval Tománek.

Tomanek se vypravil do Rumunska a také do Ruska. V knížce popisuje kontrast nádherných měst v porovnání s chudobou na vesnicích.

Publikum, které do posledního místa zaplnilo sál v JACKi, se skvěle bavilo. Tomáš Tomanek četl ukázky ze své knížky, vše komentovali kmotři, kteří některé cesty s Tománkem podnikli. Nechyběly ani písničky v podání skupiny Blaf.

Autorem ilustrací je Jakub Mrózek.

Nechyběla autogramiáda.

Oficiálního uvedení do světa se dočkaly také CD SzuflodaCD vtipů Brzidocy U Kosa, které kvůli pandemii koronaviru byly pokřtěny teprve teď.

Nová knížka je k dostání v knihovnách v Třinci a Jablunkově a dále v různých trafikách, vinotékách a podobně v našem regionu.

Komentáře