JABLUNKOV V JACKi se v pondělí konala vernisáž, své obrazy tu vystavuje Lenka Bromková – malířka, která maluje ústy. Zájem ze strany veřejnosti byl velký.

Výstava nese název Vzpomínky na život, autorka vystavuje kolem třiceti obrazů.

Lenka Bromková se narodila s mozkovou obrnou, takže od malička je odkázána na péči druhé osoby a na vozík. Do čtyř let žila s rodiči, než se rozvedli. Pak ji dali do ústavu. Od roku 1991 až do roku 2009 žila v Domově Svaté rodiny v Praze, kde si doplnila vzdělání. I když je fyzicky postižená, mentálně je na tom jako zdraví lidé. V současné době žije v Mostech u Jablunkova. K malování se dostala zhruba v 16 letech, kdy učitelka z domova sv. rodiny, kde v té době žila, jí navrhla, že by mohla zkusit malovat pomocí úst.

Z počátku jsem si jen tak hrála a krátila si čas dnů v ústavu. Po 18 roce jsem potkala asistentku, která se stala mou dobrou přítelkyní, ta mne přivedla na myšlenku malovat pro organizaci UMUN (UMUN – celosvětové sdružení malířů, kteří malují ústy nebo nohama). Postupně jsem nalézala svůj talent a malování začalo být mým koníčkem, u kterého jsem si psychicky odpočinula,“ prozradila Lenka Bromková.

Na malování používá pevný pojízdný stojan, který jí asistentka přiveze před obličej. Maluje na sololitové desky štětcem, který jí asistentka vkládá do úst. Barvy míchá podle tématu, buď asistentku přímo navede, nebo ona sama vycítí, co je potřeba. Vše spolu vždy konzultují.

Ráda maluje přírodu, květiny, louky, kytice, zátiší.

Lenka Bromková je důkazem toho, že i přes svůj velký tělesný handicap se snaží žít naplno, jít za svým cílem.

Výstavu je možno zhlédnout do 31.12.2022.

Komentáře