V knihovně pokřtili Čtenářský metr

TŘINEC V třinecké knihovně se v sobotu konal Den pro dětskou knihu, který měl na programu kromě knížek, workshopů a představení pro děti, také jednu výjimečnou událost – křest Čtenářského metru.

Hned u vstupu do knihovny čekala na děti od 10 hod. Pohádkotelka, ke které jste nepotřebovali dálkový ovládač, ale pohádkovou knihu, popřípadě svůj příběh. Skvělý ilustrátor nejen dětských knížek Milan Starý pak pomáhal rodičům i jejich ratolestem v tvůrčích dílnách vyrobit si svého libovolného „hmyzáka“.

Dalším bodem na programu Dne pro dětskou knihu bylo scénické čtení knihy Ó, ó, ó vajíčko s hudebním doprovodem. Veršovaný příběh z hmyzí říše je vyprávěním o velké lásce a odhodlání. Inspirací pro jednotlivé postavy byli skuteční brouci, včely, larvy a zejména motýli, protože jejich životy jsou často velice dramatické a plné překvapivých skutečností. Knihu dětem přečetli autoři Ester a Milan Staří a jejich děti, o hudební doprovod se postarali Beata Hlavenková a Patrik Karpetský.

Zlatým hřebem akce byl křest Čtenářského metru, který spolu s Knihovnou Třinec vytvořilo grafické studio UUTĚRKY. Tento metr, i když má podobu klasického nástěnného metru, neslouží pouze ke změření výšky, ale k výběru z 80 kvalitních dětských knih, do kterých by se děti měly, tak jak budou růst, měly začíst.  „Každý rok vyjde v České republice v průměru 14 tisíc titulů knih a z toho je odhadem 2 tisíce knih pro děti. Ale jak se v tom množství orientovat a vyznat? K tomu by měl pomoci právě Čtenářský metr,“ vysvětlila důvod vzniku této čtenářské pomůcky Marika Zadembská z Knihovny Třinec. Kmotry Čtenářského metru se stali spisovatelka Ester Stará, ilustrátor Milan Starý a hudebnice Beata Hlavenková.

Sobotního Dne pro dětskou knihu se zúčastnilo přibližně 300 dětí i dospělých. Čtenářský metr bude distribuován do škol na Třinecku, především na první stupně, ale zájemci si jej mohou vyzvednout také v Knihovně Třinec. A snad přispěje k tomu, aby mladí čtenáři měli stejný pocit jako americký spisovatel Jerome David Salinger: Když skončíte se čtením, přejete si, aby byl autor váš úžasný kamarád a mohli jste mu kdykoliv zavolat.

Komentáře