V Mostech mají „chytré“ zastávky a plánují další

MOSTY U JABLUNKOVA V Mostech u Jablunkova mají nové autobusové zastávky. A ne obyčejné. Tamní obecní úřad se totiž rozhodl nejenom pro vzhled, který má připomínat gorolskou architekturu, ale zároveň i pro digitální informační tabule a wifi.

Čtyři nové zastávky v centru obce jsou zhotoveny z roubeného dřeva, kamenů a skla. Ve dvou jsou pak nainstalovány digitální tabule, které informují nejenom o odjezdech autobusů, ale i o aktualitách z Jablunkovska.

„Je to skvělé, protože konečně vidím, kdy a kam jaký autobus jede, dozvím se rovněž, jaké akce u nás budou. A opravdu je máme hezké, je to radost čekat na spoj,“ chválila zastávku místní žena. Mladším ročníkům se rovněž zamlouvá i wifi připojení.

„Architektonický vzhled zastávek je částečně moje práce, protože si myslím, že do našeho území patří karpatský styl zdejších staveb,“ vysvětlil podobu zastávek starosta Mostů u Jablunkova Ondřej Niedoba.

O rekonstrukci zastávek rozhodlo ještě předchozí zastupitelstvo. „Původně v rámci zkrášlování centra obce měly být zrekonstruovány pouze čtyři zastávky. Protože ohlas občanů je velmi příznivý, chystáme se rekonstruovat další. Teď  sledujeme vytíženost jednotlivých zastávek, jako první přestavovat budeme ty nejvíce frekventované,“ doplnil starosta.

Dosavadní rekonstrukce autobusových zastávek stála obecní kasu zhruba dva miliony korun. Na přestavbu dalších by obec ráda získala dotace. „Bedlivě sledujeme všechny možné dotační tituly, prozatím jsme však pro náš záměr nenašli vhodný dotační program. Pokud se takový objeví, budeme připraveni,“ uzavřel Ondřej Niedoba.

 

Komentáře