V Písečné zbourají obecní úřad. Přes cestu postaví nový

PÍSEČNÁ V Písečné budou na Gorolii první, kdo postaví zcela nový obecní úřad od základů. V malé místnosti, kde nyní sedí starosta a úřednice, jim už na hlavu padá zdivo a vzlíná vlhkost. Bude se bourat.

„Takto stísněně funguje vedení obce už 16 let. Prakticky od doby, kdy se Písečná osamostatnila. Prostory původně sloužily základní škole jako šatna a jídelna,“ sdělil starosta David Ćmiel.

Po Písku, kde se podobně úřaduje ve staré neútulné a chátrající budově, jen s alespoň větší plochou, je Písečná druhá vesnice, která si opravdu zaslouží důstojnější obecní úřad.

Vizualizace.

Ćmiel vysvětluje, že se bude jednat prakticky o takový malý rodinný domek. Vyroste vedle kulturního domu jako nízkoenergetická stavba.

Zahrnuje dvě kanceláře, archiv a technickou místnost, vstupní zádveří a sociální zařízení. O vytápění se postará tepelné čerpadlo a o výměnu vzduchu centrální rekuperační jednotka.

Celkové náklady na stavbu dosahují výše 5,5 miliónu korun včetně DPH. Obec bude žádat o dotaci s plánovanou podporou 32 procent z celkových uznatelných výdajů.

Vizualizace.

„Získáním podpory však nepodmiňujeme zahájení stavby a začneme i bez případné dotace ještě letos někdy kolem července. Za rok by mělo být hotovo,“ zmínil starosta.

Doplnil, že obecní úřad chtějí přestěhovat nejenom kvůli nevyhovujícím podmínkám pro práci, ale i kvůli plánované přístavbě budovy ZŠ, která už má také vyřízené stavební povolení a u které se před zahájením výstavby počítá s demolicí prostor, kde nyní samospráva sedí.

Tady na té úvodní fotografii je původní návrh obecního úřadu, který zahrnuje vlevo i oddělení mateřské školky pro 27 dětí. To se v první etapě stavět nebude. „Odsunuli jsme tento plán a jeho realizaci zvážíme podle vývoje počtu dětí,“ uvedl Ćmiel.

Nicméně podotkl, že barevné podání na snímku lépe odpovídá představám o skutečné vizuální podobě stavby a také si z něj lze utvořit představu o umístění budovy v blízkosti kulturního domu.

Vizualizace.

Výkresy ze stavební dokumentace pracují s odstínem fasády, který ještě dozná změn. Tvar budovy i dispoziční řešení je však konečné a z výkresu půdorysu stavby lze odvodit, že nepůjde o žádný palác.

Jana

 

Komentáře