V říjnových krajských volbách bude kandidovat 20 politických subjektů

MSK Kandidátní listinu pro krajské volby, které se budou konat 2. a 3. října, podalo Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě 20 politických stran, hnutí a jejich koalic. O přízeň voličů tak bude usilovat o 5 politických seskupení méně než v roce 2016.

V zákonném termínu, tedy do včerejší šestnácté hodiny, předložilo Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě své kandidátní listiny 20 politických stran, hnutí a jejich koalic. Krajský úřad nyní kandidátní listiny přezkoumá a vyzve politická uskupení k odstranění eventuálních závad.

Pondělí 3. srpna je nejzazší termín, dokdy mohou politické strany, hnutí nebo jejich koalice doplňovat, vyměňovat kandidáty, popřípadě měnit jejich pořadí na kandidátní listině. Nejpozději do 15. srpna pak musí krajský úřad vydat rozhodnutí o registraci kandidátní listiny, nebo o jejím odmítnutí, popřípadě o vyškrtnutí kandidáta, a zveřejnit je na úřední desce.

V souvislosti s onemocněním covid-19 v současnosti kraje připomínkují návrh směrnice k hygienickým opatřením, která bude nutné ve volebních místnostech v době hlasování a sčítání hlasů zajistit, a jakým způsobem budou financována.

Krajské volby v roce 2016 v Moravskoslezském kraji vyhrálo hnutí ANO 2011 s 25,7 procenta hlasů, z 65 mandátů v krajském zastupitelstvu získalo 22. Koalici hnutí ANO sestavilo s KDU-ČSL, která dostala 10,17 procenta hlasů a její zástupci obsadili v zastupitelstvu 8 křesel. Třetí koaliční stanou je ODS. Volilo ji 6,93 procenta voličů a získala 6 mandátů. Opozici tvoří ČSSD (16,66 %), KSČM (11,38 %) a koalice SPD a SPO (7,02 %).

Komentáře