V URSUSU objevovali beskydskou faunu i flóru

DOLNÍ LOMNÁ Již čtvrtý ročník festivalu Medvěd – král šelem se těšil velkému zájmu veřejnosti. Iniciátorem a realizátorem akce bylo zážitkové centrum URSUS v Dolní Lomné.

„Prvotním cílem celého projektu je ochrana přírody a respekt před ní, chceme seznámit veřejnost s tím, co roste a žije v Beskydech, vštípit už malým dětem vztah k přírodě. V dnešní době používáme hodně chemických přípravku, chemických postřiků. A to je špatně. Chceme, aby se lidé odkláněli od toho negativního způsobu života, aby našli to, co nám předkové ve vztahu k přírodě zanechali. Aby si hodně věcí, které kupujeme v supermarketech, uměli vyrobit doma. Je to sice pracnější, ale určitě ekologičtější. Sama si doma vyrábím jablečný ocet, kterým nejen dochucuji jídla, ale používám ho i na mytí koupelny, oken, nedám na něho dopustit,“ vysvětlila ředitelka zážitkového centra URSUS Jana Karpecká.

Počasí vyšlo a po URSUSU pobíhaly usměvavé děti s kartičkami, aby na jednotlivých stnovištích plnily úkoly. Za vyplněnou kartičku si mohly vybrat dárek.

Nabídka aktivit a workshopů byla velmi pestrá. Návštěvníci se mohli dozvědět informace nejen o medvědech, ale i o malých šelmách, obojživelnících, ptácích, rybách. Dozvěděli se také o výskytu vlků a rysů. Na všech stanovištích byli odborníci a hosté z Národního parku Malá Fatra, ČSOP Radhošť, ČSOP Carpathia, Ostravské univerzity. Všechna stanoviště byla připravena zážitkovou formou.

Kromě toho se děti mohly vyřádit v tvůrčích dílničkách.

„Je to skvělá akce nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro nás starší. Všichni jsme se dozvěděli zajímavé informace o naší beskydské přírodě, dcery s úsměvem běhají od stanoviště ke stanovišti a plní úkoly. Alespoň nesedí u počítače, mají pohyb a ještě se dozví spoustu užitečných informací,“ chválili akci manželé z Havířova, kteří do Dolní Lomné přijeli s dcerami.

„Těší nás zájem veřejnosti, přijeli lidé i od Ostravy. Je dobré, abychom si všichni uvědomili, jaká nádhera nás obklopuje,“ těšila se Karpecká.

 

 

Komentáře