Vánoce z pohledu záchranářů

  MSK Pro posádky zdravotnické záchranné služby se rozhodně nejednalo o svátky klidu. Přestože se sváteční dny obešly bez mimořádných událostí, operátoři ZZS přijímali větší počet tísňových hovorů, než v běžných dnech –  v průběhu Štědrého dne to bylo 350 událostí, 25. prosince dokonce 398 a na druhý svátek vánoční pak 396.

  Záchranáři v době vánočních svátků ošetřovali celkem 1136 pacientů. Ve srovnání s průměrným počtem řešených událostí jsme během Vánoc zaznamenali nárůst činnosti o více dvacet procent.

  Jako v jiné dny převažovali z velké části starší pacienti s interními onemocněními. Mezi obtížemi byl zřejmý nárůst (denně až okolo dvou desítek) nevolností se zvracením a kolikovité bolesti břicha. Posádky záchranné služby ošetřovaly také zraněné při úrazech – nejčastěji pádech, kterých bylo zhruba sto padesát.

  Jedním z důvodů je každoročně několika denní uzavření ordinací praktických lékařů, ale také skutečnost, že i vážněji nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Při zhoršení zdravotního stavu pak tito pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Jsou to ponejvíce nemocní s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, kolapsy a podobně. Také zaznamenáváme řadu pacientů s diabetem, ale i osoby s psychiatrickými stavy – uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Zároveň dodal, že třiadvaceti pacientům lékaři ZZS již nemohli pomoci, protože zemřeli před příjezdem posádky.

  Posádky ZZS vyjížděly během svátků také ke Covid pozitivním pacientům. Zasahovaly u nich jak specializované týmy, kterých je v MSK pro tento účel v činnosti pět, tak i posádky z běžného provozu. Množství těchto pacientů nebylo vyšší, než činí průměr několika posledních týdnů a denně jsme tak zasahovali u 30-40 nemocných s koronavirem. Za tři sváteční dny byl jejich počet celkově okolo sto deseti.

  Komentáře