Vánoční rozjímání v Lištné

DOLNÍ LIŠTNÁ Výzdoba vánočních a svátečních stolů byla hlavním tématem setkání, které proběhlo v sobotu v Domě PZKO v Dolní Lištné. Kromě přednášky byly na programu rovněž praktická ukázka výzdoby svátečního stolu a ochutnávka tradičních vánočních pokrmů.

Vánoční rozjímání přinesla sobotní přednáška Renaty Szkucikowe, předsedkyně místního svazu PZKO v Dolní Lištné.  Téma „Výzdoba vánočních a svátečních stolů“ byla krásným zamyšlením nad příchozími svátky. Počínaje adventem přes všechny zvyky a obyčeje, které se dědí a dodržuji z rodiny na rodinu více méně ve stejné formě, přesto trochu jinak. Jako předloha k celé přednášce posloužila kniha Jana Szymika „Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim“.

Lidový rituální rok, stejně jako církevní rok, začal hned od začátku adventu, tedy od poslední neděle v listopadu nebo první neděle v prosinci. Advent, který trval čtyři týdny, oplýval různými zvyky. Jeho symbolem byl, mimo jiné, zelený, vyrobený z jehličnatých větví adventní věnec, který dnes považujeme nejčastěji pouze za vánoční ozdobu. Přitom stojí zato vědět, že v věnci byly tradičně zapleteny čtyři adventní svíčky, které byly po jedné zapalovány každou další neděli večer a svítily až do večerní modlitby doma.

Samotný Štědrý den oplývá řadou zvyků, z nichž některé stále kultivujeme, obvykle v základní formě, zcela zapomínajíc o jejich původu. Kdo z nás ví, že dříve v noci před Štědrým dnem svobodné dívky šly do lesa, uřezaly malý vánoční stromeček a umístily ho do rohu plotu?  V průběhu času byl tento stromeček přemístěn do místnosti, ale byl zavěšen shora dolů! Teprve asi před dvěma sty lety začal stát stromeček tak, jak ho známe – v rohu místnosti špicí nahoru.

Kouzelný podvečer, provoněný již napečeným cukrovím, doprovázela praktická ukázka výzdoby svátečního stolu a diskuze o tom, co a jak je ve které rodině jinak. Děti se nenudily, každý si mohl vyrobit a vymalovat svého Mikuláše a také pomáhaly ve výzdobě prvního vánočního stolu.

Ke skvělé atmosféře přispěla výstavka Betlémků vyřezávaných Tadeuszem Szkucikem, samozřejmě i kapela Dr.Ong a neodmyslitelná ochutnávka tradičních vánočních pokrmů jako zelí, hrachové i rybí polévky, bramborového salátu atd.  Každý si z tohoto večera odnesl sváteční náladu a také inspirace k úpravě či novému aranžmá svého domova.

 

Komentáře