Velká voda zaplavila Mosty

MOSTY U JABLUNKOVA Zaplavené sklepy rodinných domů, vytopené čistírny odpadních vod, poškozené místní komunikace, vytopená škola i kulturní dům. Páteční velká voda zanechala v Mostech u Jablunkova milionové škody.

Prudké bouřky zasáhly v pátek celý Moravskoslezský kraj.  Od páteční sedmnácté hodiny do sobotní šesté hodiny ranní hasiči v kraji vyjížděli k 266 zásahům spojených s počasím. Snad nejvíce poškozenou obcí v našem regionu se staly Mosty u Jablunkova, kde voda zaměstnávala po dlouhé hodiny tři družstva mosteckých dobrovolných hasičů, kterým pomáhaly jednotky hasičů z Třince, Jablunkova i Bukovce.

Velká voda, která se v pátek prohnala přes naši obec, vyplavila sklepy ve více než padesáti rodinných domech. Máme vytopené obě čistírny odpadních vod, školu, kulturní dům, železniční podchod a poškozeny minimálně čtyři místní komunikace. Voda si vybrala svou daň rovněž na zahradách, zapřičinila sesuv půdy, poškodila břehy. Máme poškozené vodní hospodářství obce, kdy nám kamení a voda zatopilo čerpací stanici Motyčonka  – popsal škody starosta Mostů u Jablunkova Ondřej Niedoba.

K pátečnímu zásahu se vyjádřil také velitel mosteckých hasičů Tomáš Kohut: Některé propustky nešlo vyčistit, proto jsme museli naplaveniny nejdříve odtěžit bagrem, některé propustky u vjezdů do zahrad jsme museli bagrem odstranit, protože nezvládaly nátoky vody a voda natékala na silnici a do rodinných domů. Vcelku jsme to zvládli ve třech našich družstvech (14 hasičů) a díky velké pomoci HZS Třinec, JPO II Jablunkov, JPO III Bukovec a spolupráci s řídícími důstojníky – děkuji za vzornou spolupráci a také za zapůjčení vysoušečů.

O víkendu hasiči pokračovali v odstraňovaní následků povodně. Škody jsou milionové a pořád se sčítají.

 

Komentáře