Větším nebezpečím, než pečivo, jsou psi

REGION Média teď masivně varují před nošením pečiva, kterého právě o vánocích lidem zbývá hodně, zvěři do lesa. Myslivci tady v regionu však upozorňují na větší nebezpečí. Tím jsou podle nich volně pobíhající psi. Případů, kdy kvůli nim zvířata v lese uhynou, je prý mnohonásobně více.

„Pečivo je pro ně špatné, když je ho hodně, je čerstvé nebo plesnivé. Jeden rohlík žádnou srnu nezabije, ale igelitová taška ano. Změní se jí PH a dostane kvůli nadměrnému příjmu lehce stravitelných sacharidů acidózu bachoru. Lepší je vzít ke krmelci oves, kaštany,“ říká mostecký myslivec Kamil Turek.

Dodává, že tady na Jablunkovsku to však až tak velký problém není, jako spíše v nížinách a okolí měst, třeba Třince. Na Jablunkovsku většinou každý něco chová a přebytky tak zkonzumuje havěť na zahradě.

„I myslivci občas dávají zvěři suchý chleba, ale v rozumném množství. Já však vidím vážnější problém. Zvěř v tomto období potřebuje naprostý klid. Lidé, kteří v lese nemají psy na vodítku nebo ti, kteří je nechávají toulat se mimo zahradu, zapomínají na to, že úplně stačí, aby pes třeba srnčí jen prohnal. Schvátí se, dostane zápal plic a je konec,“ doplňuje dolnolomňanský myslivec Ladislav Michalik.

Jana

Komentáře