Volby na Hrčavě se budou opakovat

OSTRAVA, HRČAVA Krajský soud v Ostravě včera rozhodl o opakování komunálních voleb v obci Hrčava. Důvodem je účelové přihlašování lidí. „Stačily hlasy čtyř voličů, aby se změnil poměr ve výsledku voleb. Soud proto přistoupil k nejradikálnějšímu řešení. Tím je neplatnost voleb,“ stojí v rozhodnutí.

K soudu se dostaly dvě stížnosti související s komunalními volbami na Hrčavě. Jednu soud už zamítl dříve, včera se zabýval tou, kterou podal Martin Koper s uskupení SNK Hyrčovjaně. Právě toto sdružení prohrálo volby o celkem 27 hlasů s kandidátkou Pro Hrčavu současného starosty Marka Sikory. S ohledem na to, že kandidátka Hyrčovjan měla sedm lidí a každý volič měl tak sedm hlasů, výsledek mohli ovlivnit čtyři hlasující. A mohli to být právě ti voliči, kteří dva měsíce před volbami získali trvalé bydliště na Hrčavě, ve které doposud nikdy nežili, a to rovnou ve dvou nemovitostech současného starosty, přičemž jedna z nich je neobyvatelná, což přiznal i sám Sikora.

 

Podle soudu právo volit v komunalních volbách mají pouze ti, kteří jsou s daným městem či obcí spjatí. Během veřejného jednání se prokázalo, že minimálně čtyři osoby k Hrčavě neměly žádný vztah,  ale voleb se účastnili osobně. To podle soudu bylo zásadním narušením principu demokratických voleb a tito lidé měli být vyškrtnuti ze seznamu voličů. Soudce dodal, že výsledek byl navíc velmi těsný. – Stačily hlasy čtyř voličů, aby se změnil poměr ve výsledku voleb. Soud proto přistoupil k nejradikálnějšímu řešení. Tím je neplatnost voleb – doplnil.

Hrčavský starosta Martin Skora rozhodnutí soudu odmítl komentovat, ale zároveň uvedl, že kandidátku znovu sestaví i přesto, že je proti němu vedeno trestní stíhání v souvislosti s dotačním podvodem. Autor stížnosti Martin Koper rozhodnutí soudu naopak uvítal.

Nové volby se musejí konat do 30 dnů ode dne, kdy ministr vnitra obdrží usnesení soudu.

Komentáře