V JACKi je možno zhlédnout modely

JABLUNKOV Zajímavá výstava je ke zhlédnutí v Jablunkovském centru kultury a informací (JACKi). Své modely bojové techniky tam vystavují Antonín Tomica, Martin Tomica a Roman Kajzar.

Vernisáž byla doprovázena odborným výkladem. Návštěvníci se tak mohli dozvědět zajímavé informace o vystavovaných modelech, každý z nich má svou historii.

„První model jsem koupil, už je to velmi dávno, synovi na Vánoce. Byl jsem v papírnictví v Jablunkově a přemýšlel jsem, co mu koupit. Ve výloze jsem uviděl model tanku, napadlo mne, že by to mohlo být skvělý dárek. A tak to začalo. Postavili jsme tank, chytlo nás to tak, že jsme začali postupně kupovat a lepit další modely. Jezdili jsme do Frýdku, tam byl výběr širší. Koupili jsme třeba čtyři modely a dva  měsíce jsme měli co dělat. Manželka se sice trochu zlobila, ale jen naoko, ale já jsme jí to hned spočítal, že teď, když už nekouřím, si to můžu dovolit. Začalo to opravdu od jednoho tanku, došlo to až k této sbírce. Máme kolem 100 modelů. Problém je v tom, že to nemám už kam ukládat. Ale stejně mi to nedá, modeluji dál,“ přiblížil svůj koníček Antonín Tomica.

Roman Kajzar prezentuje diorámy. Jedná se nejen o modely tanků, ale celé krajiny, zničené válkou budovy. Všechno je propracované do nejmenších detailů, působí to velmi realisticky. Hlavním úkolem je ukázat hrůzy z boje.

Modely na výstavě jsou rozděleny na dvě části. První pochází ze začátku války, druhá část zachycuje vylodění spojenců v Normandii. Na výstavě se nachází i modely z roku 1968, se kterými přijely armády do tehdejšího Československa státy Varšavské smlouvy.

Výstavu je možno zhlédnout do 4. listopadu.

Komentáře