Vyzkoušejte si svůj mozek, třeba vás překvapí (2)

JABLUNKOV, TŘINEC Unikátní kalendář, který si lehce zapamatujete, vymysleli v třinecké mozkové posilovně.

Vedle každého měsíce je uvedené, na který den připadne prvního a k tomu pomůcka na zapamatování. Věta začíná vždy dvěma písmeny názvu dne. Stačí se věty naučit zpaměti. Jsou napasované logicky k dění v měsíci.

Když někdo bude dumat, na který den v týdnu mu vyjdou narozeniny, můžete mu to, díky této pomůcce, obratem sdělit. Dole je ještě pět číslic, které také pasují na stejný den jako prvního konkrétního měsíce, aby se vám to lépe počítalo.

Příklad: 24.12. – na který den v týdnu připadne? 1. prosince je podle návodu v sobotu – soutěžíme v pečení. Stejně tak je sobota 22. prosince podle čísel dole. Takže k tomu připočtete pouze dva dny a je vám jasné, že Štědrý den bude příští rok v pondělí.

Kalendář a spoustu dalších zajímavostí představila na přednášce v jablunkovské knihovně třinecká lektorka trénování paměti nejvyššího stupně Dagmar Maroszová.

Jak si studenti poradili se zapamatováním chemických prvků:

Mrkněte se na obrázek. Nepřijde vám zvláštní? Kdo sedí na křesle a kdo na sedačce?

Jak si zapamatovat barvy duhy?

Návštěvníkům například Maroszová poradila, jak se nemuset neustále vracet zkontrolovat, když někam odcházíte, jestli jste zamkli, zhasli, vypnuli plyn atd. „Soustřeďte se na danou činnost a několikrát si nahlas opakujte: Zamykám, zhasínám, vypínám. Když půjdete na nákup, stačí si na to, co chcete koupit, připravit pomůcku. Třeba na svém těle. Prsty jsou rohlíky a podobně,“ zmínila Maroszová.

Kde můžete trénovat: (a možná brzo už i v Jablunkově)

Žena popisovala i různé skvělé techniky, které když se naučíte, Alzheimer s demencí ruku v ruce budou kolem vás chodit obloukem. Třeba ten kurz na trénování paměti nebo návštěva mozkové posilovny opravdu stojí zato.

Existuje spoustu skvělých her, které nejen trénují mozek, ale i baví:

Jana

Komentáře