Young chess stars v Mostech u Jablunkova

MOSTY U JABLUNKOVA Nadějní šachisté si o víkendu dali dostaveníčko v sokolovně v Mostech u Jablunkova. Místní šachový oddíl  ve spolupráci s Kysuckou šachovou školou zde zorganizoval akci pro mládež do 15 let s názvem Young chess stars.

Dvacet chlapců a dvacet děvčat reprezentujících oba výše uvedené oddíly změřilo své síly v simultánce proti vycházející hvězdě své věkové kategorie.

Chlapci měli jako soupeřku WFM Lucii Ševčíkovou, mistryni Evropské unie do 12 let, mistryni Slovenska do 12 let a vítězku několika šachových turnajů. Děvčata bojovala s Davidem Szotkowskim, talentovaným hráčem, vítězem několika turnajů, reprezentantem šachové akademie Interchess.

Oba talentované hráče čekal náročný program – odehrát dvacet partií najednou, rychle přepínat mezi jednotlivými partiemi s minimem času na promyšlení nejlepších tahů. Přesto oba odehráli své partie se ctí. Lucka zvítězila v 17 partiích, remízu s ní vybojovali Igor Šulgan a Matej Bulej a jedinou výhru Jakub Sikora. David byl úspěšný v 16 partiích, remizoval s Ninou Holeštiakovou a Eliškou Machovčákovou a porazit ho dokázaly Magdaléna Mrmusová a Miriam Miková.

O výsledky až tak nešlo. Většina dětí se podobné aktivity zúčastnila poprvé a v jejich tvářích šlo vidět nadšení a zápal pro hru. A to byl hlavní cíl organizátorů, strávit příjemné dopoledne, podpořit rozvoj královské hry mezi mládeží a motivovat ji k dalšímu zlepšování svého šachového umu. Všichni šachisté získali jako pozornost dárkový balíček a tričko s logem akce na památku.

Komentáře