Za distribuci padělaných cigaret teď čekají ve vazbě na trest

  MSK Spolupráce celníků s policisty vedla k zadržení pěti mužů podílejících se na dovozu, skladování a distribuci padělků cigaret. Svým jednáním způsobili škodu na spotřební dani v celkové výši téměř 22 milionů korun a nyní jim hrozí až osm let za mřížemi.

  Případem se v prosinci loňského roku začali zabývat na základě vlastních informací pracovníci odboru Pátrání Ostrava Generálního ředitelství cel. – Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení, v němž bylo zadokumentováno nezákonné jednání pachatelů ve vztahu k dovozům a distribuci padělků cigaret bez platné tabákové nálepky pro daňové účely. Výsledky svého prověřování následně předali policistům odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje – uvedla policejní mluvčí Daniela Vlčková.

  Výše zmíněná spolupráce vyvrcholila koncem dubna letošního roku. Následný zásah u nelegálních obchodníků s tabákovými výrobky odhalily možný únik na spotřební dani přesahující 21 milionů korun. Na základě shromážděných důkazů policisté s celníky zadrželi pět osob ve věku od 42 do 62 let. Jednomu z mužů je kladeno za vinu, že od dosud neznámého dodavatele v zahraničí zajistil a na naše území převezl nelegálně vyráběné cigarety – padělky zahraniční značky. Dovezené kartony nezdaněných cigaret pak okamžitě za úplatu předával dalšímu obviněnému. Ten je nejprve uskladňoval na různých místech a postupně prodával ostatním třem obviněným mužům k následné distribuci odběratelům.

  Celý systém dovozu a distribuce měli důkladně propracovaný, např. pro dovoz využívali automobil s cizí registrační značkou, nelegální zboží skladovali na mnoha místech v menším množství.  Z dosud provedeného vyšetřování vyplývá, že jednotliví obvinění plnili v rámci páchání trestné činnosti určité dílčí role. V rámci domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor celníci s policisty zajistili více než 2 miliony kusů padělků cigaret, které nebyly opatřeny platnými tabákovými nálepkami a další předměty pocházející či používané k trestné činnosti. Při akci byla zajištěna také finanční hotovost v celkové výši zhruba 4 milionů korun – dodala Vlčková

  Muži jsou obviněni ze spáchání zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a ze spáchání přečinu porušování práv k ochranné známce a jiným označením. Čtyři obvinění jsou v tuto chvíli ve vazbě. Všem hrozí trest odnětí svobody až na 8 let.

  Foto: TZ

  Komentáře