Záchranáře zaměstnávají v horách zimní úrazy

REGION Týmy zdravotnické záchranné službya horské služby zasahují v těchto dnech u četných typicky zimních úrazů. Jen od pátku do neděle (14.-16. ledna) zdravotníci museli vyjíždět ke dvěma desítkám zraněných.

K zraněným jsou záchranáři volání především do horských středisek či oblastí, zejmána pak k lyžařům. Pozemní posádky, ale ve třech případech také vrtulník LZS, zasahovali ve ski areálech Čerťák, Grúň, Mosty, či Bukovec, a na Malé Morávce pak opakovaně. Mezi zraněnými bylo kromě dospělých také několik dětí. Nejčastěji utrpěli lyžaři poranění končetin, ošetřit bylo ale nutno i tři pacienty s otřesy mozku.

Kromě lyžařů a snowboardistů došlo také k poranění řady turistů, kteří uklouzli a upadli na zledovatělých horských stezkách, či silnicích. Například v sobotu jednašedesátiletá žena uklouzla, upadla a zranila se na turistické značce v nepřístupném a zledovatělém terénu mezi Kotařem a Komorní Lhotkou a zlomila si kotník.

– Ke zraněné jsme zamířili ze dvou míst zároveň a mne u stanice nabral vrtulník LZS. Tomu se podařilo přistát vzhledem k optimálním povětrnostním podmínkám asi 1,5 kilometru od místa nehody, takže jsme dál s lékařem a záchranářem pokračovali pěšky – přiblížil zásah dispečer Horské služby Beskydy Jaroslav Pavlica.

Záchranáři zajistili zraněnou končetinu do dlahy, uložili ženu do podtlakové matrace, a za pomocí vyprošťovacího rámu ji pak společnými silami přepravili k vrtulníku – dodal mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Vrtulník s pacientkou pak zamířil do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Foto: TZ

Komentáře