Dnes se otevřely nejenom školy nebo botanické zahrady, ale i knihovny

  ČR, TŘINEC O půlnoci vypršel po půl roce nouzový stav a opatření proti šíření koronaviru se nově budou řídit pandemickým zákonem. A to znamená, že ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení, do škol se vrátili žáci prvního stupně, do školek předškoláci, otevírají se některé obchody, venkovní prostory botanických a zoologických zahrad a také knihovny.

  Většina protiepidemických opatření zůstává i nadále v platnosti. S nouzovým stavem ale končí zákaz cestování mezi okresy, pominul také zákaz nočního vycházení. Do lavic se dnes vrátili žáci prvního stupně základních škol, do mateřinek prozatím pouze předškoláci. Otevřely i ZUŠky s tím, že je možná pouze individuální výuka, tedy jeden učitel – jeden žák. Podmínkou prezenční výuky ve všech školách je pravidelné testování.

  V souvislosti s návratem části žáků do škol vláda rozhodla o otevření obchodů s dětským oblečením, s obuví a papírnictví. Otevřely rovněž čistírny, prádelny, zámečnictví, prodejny náhradních dílů pro auta a stroje nebo farmářské trhy.

  Ke zkouškám také mohou ode dneška přihlašovat své studenty autoškoly. Mění se i režim ve věznicích či detenčních ústavech, kde jsou ode dneška opět povoleny návštěvy.

  Otevření se týká i zoologických a botanických zahrad, které mohou obnovit provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity. Mohou začít fungovat i knihovny, jako ta třinecká.

  Počítali jsme to a je to přesně 101 dní, co jsme se museli knihovnu uzavřít. A to je
  hrozně dlouhá doba, kdy tu zvláštní šeď trochu narušovalo to, že jsme fungovali jako
  výdejní místo v bezkontaktním režimu a také jsme nabízeli bohatý online program.
  Takže jsme všichni šťastní, že u nás budeme moct čtenáře zase přivítat, i když s
  omezeními. Je to pro nás takový malý svátek, takže se pokusíme to čtenářům trochu ozvláštnit, překvapit je a snad i potěšit – říká ředitelka třinecké knihovny Martina Wolna

  Kromě půjčování knih, novin, deskových her nebo časopisů, si ale budou moct lidé vytisknout důležité dokumenty.

  Komentáře