Horská služba zachraňovala turisty z hlubokého sněhu

  BESKYDY Turistka ve věku šedesáti šesti let uvízla spolu s dcerou ve středu odpoledne během túry v hlubokém sněhu nedaleko od rozcestí Malého Polomu. Večer ve čtvrtek pak  v hřebenové partii Velkého Javorového uvízli tři turisté s dvěma psy. A horská služba měla práci.

  Půlmetrová sněhová nadílka pořádně zkomplikovala výlet matce s dceři, které v neprošlapaném sněhu uvízly ve středu odpoledne zhruba kilometr od rozcestí Malého Polomu. Dcera kontaktovala kolem páté hodiny přímo dispečink Horské služby s tím, že její 66letá maminka je již zcela vyčerpaná a nemůže dál. – Vyjeli jsme k zapadlým turistkám z naší stanice na Javorovém na terénní technice, ale nakonec jsme se k nim museli dostat na skialpech. V této části Beskyd je nyní přibližně půl metru sněhu, z toho cca 30 centimetrů nového. Proto nám bylo také jasné, jak asi musel být jejich výlet problematický – popsal okolnosti výjezdu Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy.

  Když záchranáři ženy našli, zjistili, že starší paní je podchlazená a zcela vyčerpaná. – Poskytli jsme oběma tepelný komfort a maminku jsme na svozných saních převezli k našemu vozidlu asi kilometr hlubokým sněhem. Její dcera cestu zpět zvládla bez pomoci, jen pod naším dohledem. Obě turistky jsme poté transportovali k jejich zaparkovanému automobilu – uvedl záchranář. Dodal, že vzhledem k tomu, že starší žena byla jinak v pořádku, odjely turistky samy domů.

  Hned druhý den horští záchranáři museli do terénu znova neboť kolem osmé večer přišla z dispečinku linky 112 výzva na stanici Javorový, že v hřebenové partii Velkého Javorového uvízli tři turisté s dvěma psy. – Neměli jsme naštěstí problém s pátráním, věděli přesně, kde jsou, ale už cesta k nim byla velice náročná. Vyjeli jsme na sněžném skútru a terénní čtyřkolce, ale závěrečný úsek jsme museli kvůli hlubokému sběhu jet na skialpech – uvedl k večerní záchraně Svoboda.

  Turisté byli vyčerpaní a hladoví, i jejich psi byli nervózní a poněkud útoční. – Jinak ale musíme poznamenat, že na rozdíl od jiných nebyli špatně oblečeni, neměli ale čelovky, nebo jinou svítilnu a přicházela tma. Nebyli ovšem v žádném případě schopni se dostat dál, po pás se brodili sněhem a dokonce i turistické značení na stromech bylo sněhem zakryté –  dodal člen Horské služby s tím, že záchranáři celou skupinu poté, co museli sami vlastní techniku vyprostit ze sněhu, převezli až do obce Řeky k jejich zaparkovanému autu.

  Nutno dodat, že tyto dva případy nejsou v současné době v Beskydech ojedinělé, přitom během nadcházejícího víkendu v horách lze očekávat velký nápor návštěvníků. – Samozřejmě chápu snahu dostat se vzhledem k situaci s Covidem z města do přírody. Jenže je vždy nutné pečlivě túry plánovat a zjistit si informace o aktuálním stavu sněhové pokrývky. Ani značené cesty nejsou nyní průchodné, takže pěší, přestože vezmou v potaz vlastní síly a schopnosti, skutečně velmi riskují – varuje návštěvníky pohoří Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy.

  Komentáře