Muzikanti mají úkol, budou psát písničky se slovy, které jim vyberete

REGION Právě dnes začínáme s autorským projektem Po naszymu na portalu, jehož cílem je propagace našeho krásného nářečí. Napoprvé hudebně, neboť Tomáš Tomanek z Blafu a kapela Lipka, mají každý za úkol napsat a zahrát během měsíce písničku, na jejímž textu se budete podílet právě Vy, naši čtenáři 🙂

V rámci projektu Po naszymu na portalu jsme připravili několik aktivit, které budeme postupně realizovat. Tou první je ukázat, že se po naszymu k hudbě hodí nejlépe ze všech jazyků světa. Jelikož každá písnička potřebuje text a hudbu rozhodli jsme se, že textem zčásti pověříme Vás – naše čtenáře, hudební stránku pak necháme na profesionálech. Výsledkem budou dvě zbrusu nové písničky.

Jak to bude probíhat

Vaším, drazí čtenáři, úkolem je napsat na náš gorolwebovský FB profil slovo po naszymu tedy v nářečí, které je podle vás nenahraditelné, zajímavé, krásné, mající několik významů, prostě slovo v našem nářečí, které se vám nejvíce líbí. Máte na to čas do pondělí 19. dubna, do 11 hod. Ze všech slov pak v redakci vybereme 20, které se musí stát součástí textu písničky.

Úkolu napsaní textu s vámi vybranými slovy a následného hudebního zpracování se ujali kapelník Blafu Tomáš Tomanek a kapela Lipka.

Popravdě řečeno, přemluvit Tomáše Tomanka, aby souhlasil, nebylo vůbec lehké. Nicméně pod tíhou argumentu – Posłóchej, esi telki roki głosicie do świata, żeście sóm jedyno kapela na świecie, kiero gro bluegrass po naszymu, tak co fórt wymyślosz – nakonec k naší velké radosti se rozhodl této výzvy ujmout. A je pravděpodobné, že někteří členové Blafu ho v této výzvě podpoří.

K naší další velké radosti s účastí souhlasila i kapela Lipka, se kterou komunikace, přesněji řečeno s jejím kapelníkem  Chrystianem Heczkem, probíhala následovně: – Mómy taki a taki projekt. Idziecie do tego?Poczkej chwile, muszym pomówić ze synkami. (tu była ta chwila) Ja idymy.

Seznam 20 slov v nářečí, které se musí stát součástí textu, zveřejníme v pondělí 19. dubna odpoledne. Jak Tomáš Tomanek tak Lipka na napsaní písničky budou mít rovný měsíc, takže konečný výsledek jejich tvořivosti zveřejníme na našem portálu nejpozději do středy 19. května. K vidění bude i reportáž z tvůrčí fáze, kterou natočí Kabelová televize Třinec (předem děkujeme).

Nutno dodat, že s úkolem napsat text po naszymu, ve kterém musí být konkrétních 20 slov, se může poprat kterýkoliv básník a muzikant z regionu. Na Gorolwebu totiž umění meze neklademe.

Projekt Po naszymu na portalu podporuje:

Komentáře