Knihovna Třinec funguje bezkontaktně

TŘINEC Na začátku letošního roku to vypadalo, že Knihovna Třinec zůstane pro veřejnost uzavřena. Třinečtí knihovníci ale nakonec našli způsob, jak fungovat aspoň částečně a umožnili bezkontaktní půjčování a vracení knih, časopisů a deskových her. I přes 5. stupeň PES je o služby knihovny zájem. Nic na tom nemění ani opětovné vyhlášení nouzového stavu.

Přestože na území České republiky panují přísná opatření, v Třinci knihovna funguje.
Statistiky jsou sice poloviční oproti loňskému lednu, ale i to považují knihovníci a
knihovnice za úspěch a mají z čísel radost. – Otevřít knihovnu, i když jen bezkontaktně, nebylo vůbec nic jednoduchého. Bylo v tom hodně úsilí, plánování a nutná úprava interiéru, abychom zajistili maximální bezpečí pro čtenáře i zaměstnance. Nakonec jsme vytvořili tzv. knihoboxy, kam připravujeme objednané knihy, časopisy, noviny nebo deskové hry. Čtenáři pak jen přijdou a vyzvednou si, co mají připraveno. Boxy a celý prostor v pravidelných intervalech pečlivě uklízíme a dezinfikujeme – říká ředitelka Knihovny Třinec, Martina Wolna.

Na nedostatek práce si knihovníci stěžovat nemohou, v některých ohledech mají totiž práce více než předtím. Týká se to například akcí pro veřejnost, které se přesunuly do on-line prostoru a zajistit je technicky bývá komplikované. Například během ledna uspořádala třinecká knihovna on-line setkání klubu MRKni (Máme Rádi Knížky) a únorové středy patří on-line besedám nebo diskuzím. Tuto středu 17. února od 16 hod. začne virtuální povídání o otužování a knize Zachariáš a studená voda, kterou napsal Daniel Rušar.

Knihovníci nezapomínají ani na seniory, kterým pomáhají s registrací na očkování nebo výběrem termínů na PCR testy.

Foto: Knihovna Třinec

Komentáře