Kriminálka stíhá místostarostku Komorní Lhotky

KOMORNÍ LHOTKA Oddělení hospodářské kriminality z Frýdku-Místku zahájilo trestní stíhání proti dvěma osobám. Jednou z nich je ředitelka Integrovaného sociálního ústavu v Komorní Lhotce a zároveň místostarostka této obce. Důvodem stíhání je výběr firmy bez výběrového řízení a 100 tisíc „odměny obálkovou metodou“ pro ředitelku.

Hospodářskou kriminálkou jsou stíhány dvě osoby. –  V prvním případě se jedná o ženu ve věku 44 let, této bylo sděleno obvinění ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a v druhém případě se jednalo o  muže 37 let, tomu bylo sděleno obvinění ze spáchání přečinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a přečinu podplácení – informovala komisařka Eva Michalíková z Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje.

I když Policie nesdělila o koho se konkretně jedná, zjistili jsme, že veřejné zakázky měla opakovaně obcházet ředitelka Integrovaného sociálního ústavu v Komorní Lhotce a zároveň místostarostka této obce, a to v období od roku 2017 do srpna 2019. Informaci, že se zároveň jedná o místostarostku Komorní Lhotky Andreu Sztefkovou nám potvrdil starosta obce Ivo Sztefek. – Ano, je to pravda. Nicméně se k celé kauze nebudu vyjadřovat i když obec je zřizovatelem tohoto ústavu. Prostě o tom nic nevím, starostou Komorní Lhotky jsem od října 2019 – sdělil Sztefek. Nutno zároveň dodat, že shoda jmen starosty a místostarostky je náhodná.

Dle frýdecko-místeckého policejního oddělení hospodářské kriminality celá kauza probíhala následovně: K tomu, aby ředitelka ústavu získala dotační titul a peníze od kraje, musela rozšířit ubytovací kapacitu daného ústavu. Což znamenalo oslovit minimálně tři firmy, jak tomu hovoří zákon o zadávání veřejných zakázek a požádat o cenové nabídky na projekty i samotnou realizaci. Oslovit však měla pouze jednu společnost, které šéfoval muž z Karvinska. Po předchozí vzájemné domluvě, ještě před samotným vyhlášením první veřejné zakázky na „Stavební úpravy objektu daného sociálního ústavu“, měla ředitelka poskytnout podklady pro vypracování projektové dokumentace k této veřejné zakázce, na základě čehož měl již důvodně obviněný muž zakázku získat. V této nabídce už měla být zahrnuta i odměna pro paní ředitelku, jak oba obvinění uvedli ve svém výslechu. Dále po domluvě obviněný muž měl zajistit a nechat vyhotovit tzv. fiktivní dvě další nabídky, které byly ještě s vyšší částkou, než kterou předložil on sám sociálnímu ústavu. Zakázku tudíž získal a ředitelka si tak měla přijít na „odměnu obálkovou metodou“ okolo 100 tisíc korun.  Celková cena zakázek byla přes půl milionu korun.

Ředitelce hrozí trest odnětí svobody od dvou až osm let a muži za jeho počínání hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců až tři léta.

 

Komentáře