Před 75 lety skončila 2. světová válka

    REGION, MOSTY U JABLUNKOVA  V doposud nejvíce zničujícím válečném konfliktu v dějinách lidstva přišlo o život zhruba 60 milionů lidí – 20 milionů vojáků a 40 milionů civilistů. Dnes, 8. května, slavíme ukončení 2. světové války. Kvůli koronavirové epidemií je však účastníků pietních akcí minimum.

    Oběťmi 2. světové války byli i naší předkové. Pomníků a pamětních desek věnovaných obětem války je v našem regionu bohužel nemálo. U mnoha z nich se v posledních dnech konaly pietní akce, jejichž cílem bylo vzdát úctu obětem války, kterou začalo nacistické Německo 1. září 1939, kdy napadlo Polsko.

    Kvůli koronaviru se konec války v Evropě – tedy 8. květen, kdy Německo v roce 1945 podepsalo kapitulaci –  slaví letos poskrovnu. Kytice či věnce u pomníků položili vesměs pouze představitelé obcí a měst. Proslovy pamětníků, politiků, zástupců místních spolků nebo kulturní program v podání dětí či sborů letos chyběly.

    Nejinak tomu bylo i v Mostech u Jablunkova, kde věnce u pomníků obětí položili starosta obce Andrzej Niedoba a místostarosta Martin Procházka. U příležitosti oslav 75 let od konce 2. světové války obec rovněž znova vydala dvojjazyčnou, česko-polskou publikaci Čest jejich památce!, kterou její autor Ladislav Gavlas doplnil o nové poznatky týkající se obětí války, které pocházely z Mostů u Jablunkova. Vedení obce se rovněž rozhodlo k netradičnímu pojetí květnového čísla Mosteckého Zpravodaje, které je celé věnováno 2. světové válce, a ve kterém nechybí i vzpomínky pamětníků. Jelikož se jedná o velmi zajímavé, a zejména pro mladou generaci také poučné čtení, připojujeme na obecní zpravodaj odkaz.

    Komentáře