Místo Gorola Corol. Výjimečně

JABLUNKOV Místo „bud“ stánky, místo Lasku Miejskiego okolí Rock Café Southock. Prázdné místo po Gorolskim Święcie, které muselo být letos zrušeno kvůli pandemii koronaviru, se snaží vyplnit Corol 2020 – folklorní iniciativa jablunkovského „rokáče“.

V termínu, ve kterém se letos mělo konat Gorolski Święto, je na programu Corol 2020, tedy iniciativa, s kterou vyrukoval Rock Café Southock. Na programu třídenní akce jsou vystoupení folklorních souborů a kapel, taktéž gastro nabídka regionálních jídel. – Je nám velmi líto, že se letos „Gorol“ nekoná. Proto jsme se rozhodli uspořádat událost, na které představíme místní i zahraniční folklor. Folklor prostě do Jablunkova patří. Pevně věříme, že se tato akce uskuteční pouze jednou a za rok se opět všichni setkáme na tradičním Gorolskim Święcie – zdůvodnil uspořádáni akce Jurek Goryl z jablunkovského „rokáče“.

Folklorní iniciativa Rock Café Southock Corol 2020 se však ani trochu nezamlouvá předsedovi Místní skupiny PZKO Jablunkov. – Moje reakce může být pouze negativní. Tato akce je typickým příkladem příživnictví na Gorolskim Święcie, které více jak sedm desetiletí pořádáme. Říct a napsat se dá cokoliv – že se Corol bude konat pouze jednou, že je to výjimečně. Garance, že tomu tak opravdu bude, však není žádná. A pak, nevěřím tomu, že pořadatelům leží na srdci folklor. Dělají to pro svůj vlastní byznys – konstatoval Jan Ryłko.

Pravdou je, že pandemie koronaviru ztížila život i Rock Café Southock. Pravdou také je, že jablunkovský „rokáč“ se snaží natáhnout klubovou sezónu na celý rok, tedy i na období letních prázdnin a zřejmě částečně i proto zvelebuje prostranství kolem klubu tak, aby se akce mohly konat i pod širým nebem. Z druhé strany, díky iniciativě Corol 2020 příležitost k vystoupení po několikaměsíčním koronavirovém embargu dostane 11 lidových kapel a souborů (Potasz, Mionší, Czymu Ni, Lipka, Zaolzi, Oldrzychowice, Zaolzioczek, Istebna (Pl), Rozmarynek, Gorol, Drevar (Sk)). Bude to zároveň příležitost k setkání a také k pochutnání si na „strykach“ nebo „bachorach“.

Otázkou zůstává, zda se Corol 2020 na přelomu července a srpna opravdu bude konat, koronavir je totiž nepředvídatelný. – Prozatím děláme vše tak, že se akce v daném termínu uskuteční. Zároveň jsme se rozhodli, že i kdyby platilo omezení do 500 lidí, půjdeme do toho – sdělil Jurek Goryl.

 

 

 

Komentáře