Mosty budou dále u Jablunkova

MOSTY U JABLUNKOVA Návrat názvu obce Mosty u Jablunkova do původních Mostů se nekoná. V referendu, které proběhlo souběžně s krajskými volbami, valná většina občanů, kteří se referenda zúčastnili, hlasovala pro stávající název obce.

Referendum je platné, zúčastnila se ho nadpoloviční většina obyvatel obce, a 47,54 procent z nich se vyslovilo pro zanechání názvu obce Mosty u Jablunkova. Pro změnu názvu hlasovalo 6,75 procent oprávněných. Výsledky referenda jsou pro nás – radu a zastupitelstvo obce – závazné. Zároveň bych chtěl našim občanům poděkovat, že se referenda a voleb zúčastnili v tak hojném počtu – sdělil starosta obce Ondřej Niedoba.

Obecního referenda v Mostech u Jablunkova se mohlo zúčastnit 3 067 občanů, zúčastnilo se 1 676 a 1 458 z nich hlasovalo za ponecháním současného názvu obce. Zda za odmítnutím změny názvu obce stály šířící se mezi místními fámy o vysokých poplatcích, které každý z občanů by v případě změny musel zaplatit kvůli výměně občanského průkazu apod. (padaly částky i 20 tisícové), těžko říci. Pravdou však je, že odpůrci změny byli před referendem velmi aktivní, a pravdou zároveň zůstává, že pokud by změna prošla, mohla se obejít i bez výměny občanských průkazů.

Tak či onak, hojná účast mosteckých v referendu zároveň dvojnásob zvedla v obci dlouhodobý průměr volební účasti u krajských voleb.

 

Komentáře