Můžeme bez testu na nákupy do Polska či nikoliv?

ČESKÝ TĚŠÍN O víkendu mnoho obyvatel našeho regionu se vydalo na velké nákupy do Polska s tím, že od pondělí bude hranice opět zavřená a bez testu na Covid, pokud nepatříme k pendlerům či studentům, přes ní neprojdeme. Je tomu opravdu tak?

Nový semafor, který rozděluje státy EU a schengenského prostoru podle míry rizika nákazy onemocněním COVID-19 a ovlivňuje tak cestování, začal platit od pondělí 9 listopadu. Nyní z Polska, stejně jako ze všech dalších zemí, které na semaforu svítí červeně, cestující (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu. Je zde však výjimka.

Bez testu, resp. karantény po návratu, mohou přes hranici nejen pendleři a studenti, ale všichni, jejíchž cesta bude trvat maximálně 12 hodin. Jinak řečeno – pokud se z nákupů či rodinného nebo přátelské setkání v Polsku stihneme vrátit do ČR do 12 hodin od překročení hranice, žádný test nebo karanténu nemusíme absolvovat.

S dotazem, zda je tomu opravdu tak, jsme se obrátili na místostarostu Českého Těšína Víta Slováčka. – Ano, prozatím platí, že pokud v Polsku strávíme méně než 12 hodin, test na Covid-19 nepotřebujeme. Otázkou zůstává, zda se z polské strany vzhledem k současnému dění něco v brzké době nezmění – sdělil.

Nyní v Českém Těšíně nikdo hraniční přechody nehlídá a lidé bez jakéhokoliv omezení chodí tam a zpět. Zároveň připomeňme, že od soboty 7. listopadu jsou v Polsku mj. zavřené obchody v obchodních centrech s výjimkou potravin, lékáren, trafik, zverimexů a obchodů s čistícími prostředky. Toto omezení platí prozatím do 29. listopadu.

Foto: Witold Janczys

Komentáře