Muzeum Těšínska má prestižní úkol – hostí národní zahájení Festivalu muzejních nocí

ČESKÝ TĚŠÍN Právě dnes v Muzeu Těšínska se koná národní zahájení XVIII. ročníku Festivalu muzejních nocí. Program pro veřejnost začíná v 18 h v Historické budově Muzea Těšínska a na dalších více než 30 místech na obou stranách řeky Olzy, v Českém i polském Těšíně.

Ve spolupráci s Muzeem Těšínska se Muzejní noci v Českém Těšíně účastní Těšínské divadlo, městská knihovna, kavárna Avion, katolický a evangelický kostel, dobrovolní hasiči, diakonické a vzdělávací centrum, bude zpřístupněna původní budova Prochaskovy tiskárny nebo radnice. V polském Těšíně se do Muzejní noci zapojilo Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Zámek Cieszyn, knihovna, pivovar, divadlo, archiv a spousta dalších. Vstup do všech objektů zdarma.

Muzejní noc zahájíme přesně v 18 hodin před hlavním vchodem do Historické budovy symbolickým výstřelem z repliky historického děla, poté nás čeká vystoupení Folklorního souboru Slezan. Celá budova i dvůr se budou hemžit řemeslníky a živnostníky provozující svůj um v 17.–19. století. Zájemci budou moci prohlédnout muzejní knihovnu a běžně nepřístupný depozitář v podzemí. Samozřejmostí jsou komentované prohlídky expozice – nastínil program Muzejní noci ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

Festival muzejních nocí se za léta své existence stal velmi oblíbeným. I letos je jeho součástí několik akcí v Moravskoslezském kraji. Upozornit mohu na Mendelovskou muzejní a galerijní noc v Novém Jičíně, akce v Galerii výtvarného umění v Ostravě a na frýdeckém zámku nebo na Muzejní noc v Muzeu nákladních automobilů Tatra, která se v Kopřivnici uskuteční 3. června. Velmi mě těší, že se letos národní zahájení Festivalu muzejních nocí koná právě v našem Muzeu Těšínska. Připravený je opravdu bohatý program, do kterého se v Českém Těšíně zapojila řada kulturních institucí, kostely, ale i pivovar nebo kavárna – řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

 

Organizace Festivalu muzejních nocí se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, a. s., ve spolupráci s ministerstvem kultury a dalšími subjekty. Festival zastřešuje aktivity muzeí a galerií, které návštěvníkům kromě prohlídek stálých expozic a aktuálních výstav nabízí řadu doprovodných programů. Do letošního ročníku pořádaného ve dnech 20. května až 11. června se přihlásilo rekordních 592 institucí ve 176 městech.

Komentáře