Návštěvnické centrum opevnění Šance se v sobotu otevře

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MOSTY U JABLUNKOVA Slavnostní otevření Návštěvnického centra opevnění Šance se uskuteční v sobotu 5. září od 12 hodin. Pro návštěvníky je připraven historický program, prohlídka opevnění, soutěže nebo například cyklistická projížďka do geoparku Megoňky v Čadci.

Návštěvnické centrum, stejně jako sedmikilometrová naučná stezka nebo nová cyklotrasa, které propojují opevnění s geoparkem, vzniklo v rámci vyčísleného na 26 milionů korun projektu Geopark Megoňky – Šance. Partnery projektu jsou Žilinský samosprávný kraj, město Čadca, obec Mosty u Jablunkova a Moravskoslezský kraj.

Opevnění Šance je národní kulturní památka, ve které se nachází pozůstatky obranného systému. Od pevnosti lze zajít nebo zajet na kole až do slovenského Geoparku Megoňky s novou geologickou expozicí. Geopark je unikátní tím, že se zde nachází unikátní kamenné koule, z nichž ta největší váží 25 tun.

Sobotní program pro veřejnost před Návštěvnickým centrem opevnění Šance začne ve 12 hod., a to slavnostní salvou a koncertem kapely Druhá náhoda. Následně až do 17 hod. v opevnění Šance bude probíhat dobový historický program pro rodiny s dětmi. Poté se návštěvníci mohou vydat na kolech do geoparku Megoňky anebo se seznámit s pevnostním stavitelstvím. Ve 20 hod. je na programu promítání filmu Šance 1647.

Foto: gotic.cz

Komentáře