Nejvýchodnější nabíjecí stanice na elektromobily v ČR vznikla v Jablunkově

JABLUNKOV Pokud vlastníte elektromobil, můžete jej nabíjet u budovy Střední odborné školy a učiliště podnikání a služeb v Jablunkově. Stanice funguje ode dneška a rok ji mohou lidé využívat zdarma.

Start stanice byl jak jinak než slavnostní. I když tady v horské oblasti asi moc elektromobilů nejezdí, a to nejen kvůli jejich vysoké ceně, ale také proto, že panují obavy, zda by zvládly šplhat do kopců hlavně v zimě, může novinka do města přilákat turisty a zachránit projíždějící, když jim dojde „šťáva“.

„Jde o jednu z dobíjecích stanic v zemi, která doplní budovanou síť. Není stavěná apriori pro místní, ale pro všechny. Hlavně pro ty, co míří někam dál a musí cestou svoje auto dobíjet, protože vlastníci si je většinou dobíjejí doma,“ řekl Ivo Pavera ze společnosti Siemens.

Dodal, že doba nabíjení je odvislá od typu vozu, velikosti baterie a podobně, čili zhruba 1 až 4 hodiny.

„Takový člověk z jiného konce republiky se připojí a mezitím si třeba prohlédne město, zajde někam na nákupy nebo na jídlo. Pravděpodobněji se k vám vydá i turista vlastnící elektromobil. Už se nebude strachovat, že bude muset běhat s prodlužovačkou po lidech a prosit se o elektřinu,“ vysvětloval dál Pavera.

Co se týká schopnosti elektromobilů jezdit v horské oblasti, muž poznamenal, že dnes cestou z Prahy bez problémů vyjeli i sněhem zavátý známý prudký kopec u Mohelnice.

Dobíjecí stanice je investice kraje, ani město ani škola se na ní finančně nepodílela.

Na ceremoniálu také zaznělo, že jablunkovskou střední školu a učiliště si pro umístění stanice hejtmanství vybralo proto, že jde o nejprogresivnější zařízení v automobilovém školství v kraji.

Neustále se posouvá dopředu, modernizuje se a využívá pro studenty celou řadu projektů. Ředitel školy Roman Szotkowski doplnil, že i dílny se uzpůsobí tak, aby se v nich studenti naučili opravovat elektromobily.

Podle Pavery letos výrobci vozů ohlásili, že na silnice vyjedou elektromobily s mnohem delším dojezdovým časem. Zatím vydrží zhruba 200 až 300 km, nyní by to mělo být okolo 500 km.

Na portálu krajskenabijecky.cz najdou zájemci přehled dobíjecích stanic v republice a pokud si pořídí chytrou aplikaci, mohou si třeba i zjistit, zda ta, ke které se blíží, je obsazená a na jak dlouho.

V Moravskoslezském kraji je těchto stanic 10.

Jana

Komentáře