Nová cyklostezka do Konské je již v provozu

TŘINEC Cyklisté od včerejšího dne mohou plně využívat novou cyklostezku, která propojila Třinec s příměstskou částí Konská. Stezka pro cyklisty přibyla po obou stranách frekventované silnice směrem na Český Těšín. 

Výstavba nové cyklostezky v délce 3,6 km byla vyčíslená na necelých 31 mil. korun včetně DPH, přičemž Třinec získal dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 18 milionů korun.

Jde o jednu z nejnáročnějších staveb za poslední roky a bez dotace bychom do ní nešli. Dlouhodobě ale děláme maximum pro to, aby měli cyklisté v Třinci vhodné zázemí a bezpečné podmínky pro pohyb na frekventovaných úsecích. Právě silnice směrem na Český Těšín patří k nejvytíženějším dopravním tepnám, kterou hodně využívají také zaměstnanci Třineckých železáren a firem v areálu TŽ a v průmyslové zóně – uvedla primátorka Třince Věra Palkovská.

Stavební práce na cyklostezce začaly v červnu 2019 a šlo o jednu z technologicky nejnáročnějších staveb za poslední roky. Cyklostezka vede obtížným terénem v blízkosti Třineckých železáren a Českých drah, takže stavaři museli řešit např. optické a zabezpečovací kabely nebo kořenový systém stromů. Tomu musel být přizpůsoben i povrch cyklostezky.

– Tam, kde vedou v souběhu různá podzemní vedení, se musel respektovat požadavek vlastníka sítí, tedy rozebíratelný povrch z dlažby. Tam, kde by blízkost kořenového systému přilehlých stromů mohla stavbu v budoucnu narušit, se musel použít beton. Ostatní části cyklostezky mohly zůstat s asfaltovým povrchem – vysvětlil cyklokoordinátor města Leszek Gryga. 

 

 

 

 

Komentáře