Pobíral důchod ze záhrobí

TŘINEC Muži z Třince hrozí až dva roky odnětí svobody za to, že pobíral starobní důchod za svého zemřelého otce. Spáchal tak přečin podvodu.

O tom, že je něco špatně upozornilo frýdeckomístecké policisty z oddělení hospodářské kriminality pražské ústředí České správy sociálního zabezpečení v polovině května. Správa informovala, že by mohl být spáchán trestný čin v podobě čerpání starobního a vdovského důchodu u muže i po jeho smrti. To mělo proběhnout v polovině v roku 2018.

Kriminalisté celou skutečnost zaevidovali a ve věci zahájili trestní úkony. Podezřelou osobou se nakonec ukázal 53letý syn zemřelého. Po jeho výslechu se potvrdilo, že i po smrti otce na jeho účet, který nebyl zrušen, ČSSZ ve dvou případech zaslala starobní a vdovský důchod – sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Obviněný ve svém výslechu uvedl, že měl veškeré přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví svého zemřelého otce. Peníze, které tam po jeho smrti přišly z části přeposlal na jiný účet, ke kterému měl přístup a následně tyto použil na pohřeb otce, ale také pro své potřeby. I přesto, že si měl být vědom, že tyto finance neoprávněně použil, myslel si, že by na ně mohl mít z části nárok. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Ilustrační foto

Komentáře