První letošní třinecká vernisáž bude právě dnes

TŘINEC Identical identity – právě tak je pojmenována první letošní výstava, na kterou zve Galerie města Třince. Autory výstavy jsou Agnieszka Grodzińska a Vitalii Shupliak, jejichž doménou jsou prostorové instalace a videotvorba.

Vernisáž výstavy proběhne dnes, tedy 6. ledna, v 18 hod. v prostorách Galerie města Třince v KD Trisia.

Dle autorů důvod vzniku výstavy je následovný: Přehlížíme nepřesnost slova identita. Jinak řečeno identita má označovat něčí individualitu, ale doslova znamená absenci rozdílů. Tedy v jednom slovu najdeme dva protiklady.

Jak se s tímto faktem vypořádali oba umělci se dozvíme již dnes. Nastíníme pouze, že Agnieszka Grodzińska se zabývá tvorbou nových kódů skrze sestavování a rozmnožování nalezených obrazů, aby mohla rozpracovat kontext společenských a politických témat nebo témat týkajících se autorčiných intimních záležitostí ve vztahu k sobě či ke svému okolí. Vitalii Shupliak pak sleduje dokumenty sloužící k identifikaci, analyzuje současné společenství a jednotlivosti v rámci celku, zkoumá pojem “příslušnost”.

Shrnuto – svobodné výpovědi obou umělců působí jako určitý druh šifry. Jsou lakonické formou ale silné svým výrazem. Působí v různých konfiguracích a nabírají nové významy. V rámci výstavy v Galerii města Třince jejich dílo získá formu dialogu nebo konfrontace.

Komentáře