JABLUNKOV Kompletní rekonstrukce jablunkovského domu dětí a mládeže je v plném proudu. Budova z přelomu 19. a 20. století přivítá jaro v novém kabátě.

Přestavba již byla nutná. Terasa byla sice hezká, ale moc se nevyužívala a byla v žalostném stavu. Zdržovala se tam voda, zatékala a v zimě promrzala. S přestavbou se začalo v dubnu 2018, otevření se plánuje na jaro. Oprava DDM je vyčíslena na 13,3 milionu korun, většinu nákladů – 9,8 milionu pokryje z dotace IROP,“ vysvětlil ředitel DDM Václav Pospíšil.

Čelní stěna prozrazuje, jak bude objekt po rekonstrukci vypadat. Fasáda bude jednolitá světlo-bílá, podhledy budou šedé.

Velmi mne těší, že rekonstrukce nijak neomezuje provoz a chod kroužků. Museli jsme akorát přesunout batolátka. Paní ředitelka Nieslaniková nám v nově zrekonstruované školce na Bezručově ulici nabídla prostory, máme tam k dispozici dvě místnosti, kde právě probíhají kroužky Hrajeme si s batolátky. Rovněž se nám podařilo vyjednat se starostou Hrádku Robertem Borským další prostory, konkrétně v Centru volného času, kde probíhají další kroužky. Je to výhodné i pro děti z Hrádku, protože nemusí dojíždět do Jablunkova, ale můžou využít naši nabídku přímo v místě svého bydliště,“ chválil ředitel spolupráci s dalšími subjekty v okolí.

V přístavbě vzniknou tři nové místnosti, kde budou probíhat rukodílné kroužky. Děti se zde budou učit šít (Malá švadlenka), vařit (Malý kuchař a kuchařka), pracovat se dřevem (Malý řezbář) a rozvíjet manuální a kreativní dovednosti se stavebnicemi Merkur, což je technická záležitost většinou pro kluky. Investice počítá i s vybavením těchto dílniček. Zástěny mezi jednotlivými místnostmi budou posouvací, takže v momentě, kdy budeme potřebovat jednu velkou místnost, odstraníme zástěny,“ pokračoval Pospíšil.

Další novinkou bude bezbariérový vstup, staré dřevěné schodiště v zadní části budovy nahradí výtah. Objekt ozdobí slunolamy, které budou nejen estetické, ale především praktické, ochrání místnosti před sluncem.

Pracuje se i v zimě, a to díky tomu, že po výměně oken a vytvoření bezbariérového WC v prvním patře se firma pustila do demolice stropu balkonu a zdění nadstavby, tudíž se může už pod střechou pracovat v interiéru na rozvodech elektřiny, topení, omítkách či podlahách.

Po dokončení to bude nejen praktická, ale i velmi estetická budova,“ uzavřel ředitel, který se těší na jaro, až všechny práce skončí a DDM bude hotový.

 

 

Komentáře