ČESKÝ TĚŠÍN Tento týden proběhl v Českém Těšíně šestnáctý ročník sommelierské juniorské soutěže „Těšínská karafa 2023“. Pořadatelem této prestižní akce je Albrechtova střední škola z Českého Těšína. Soutěž je určena pro studenty-sommeliery odborných škol, kteří v době konání nepřekročí věkovou hranici 21 let.

Nelehké úkoly mladých sommelierů

Letos se do zápolení o nejlepšího degustátora a znalce vín zapojilo celkem 22 soutěžících z 9 středních škol zaměřených na gastronomii. Do hraničního města se sjeli z celé republiky.

Soutěží se ve více disciplínách

Soupeřili v teoretických i praktických dovednostech. Odrazovým můstkem těchto soutěží je písemný test, následuje degustace anonymních vzorků a servis vína. To vše v určitém časovém limitu. Na postupující finalisty pak čekaly velmi náročné disciplíny. Doporučení nápojů tuzemské provenience k připravenému menu, odhalení chyb v nápojovém lístku a praktický servis sektu. To vše v časovém limitu maximálně dvanácti minut. Odborná porota hodnotila přípravu pracoviště, servis i verbální projev soutěžících.

Pořádající Albrechtova střední škola z Českého Těšína připravila doprovodný program, ve kterém nechyběla vinařská galerie, řízená degustace či prezentace učebních oborů školy.

Vítěz z pořádající školy

Nejlepším mladým českým someliérem se již podruhé stal Tobias Kaczyński z nedaleké Bystřice, druhák z Albrechtovy střední školy. Odborná komise zdůraznila, že českotěšínská soutěž, přestože náš kraj nevyniká ve vinné kultuře, se za 16 let vypracovala mezi tři nejprestižnější v republice.

Soutěž pod záštitou náměstka hejtmana Stanislava Folwarczného

Náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny, který nad Karafou převzal záštitu, poznamenal, že odborné soutěže jsou mimořádnou příležitosti získat nové zkušeností, ale také pro veřejnou prezentaci před širším publikem.
Ředitel školy Pavel Cieslar potvrdil, že Tobias Kaczyński během klání vynikal v podávání a servisu vína, prezentaci nápojů, dovedl doporučit nejvhodnější moky k soutěžnímu jídelníčku a přesně určit parametry nápojů během degustace.
Atmosféra na soutěži byla velmi přátelská, což jen potvrzuje rčení „Víno lidi spojuje“
.
 

 

Komentáře