Tradiční novoroční výstup hasičských jednotek

DOLNÍ LOMNÁ Hasiči z Jablunkovska a Třinecka v pátek 10. ledna společně vystoupali na Kamenité. Konal se tam již VIII. ročník tradičního společného výcviku hasičských jednotek v dýchací technice.

„Společné výstupy vznikly na jedné túře s kolegy, na které jsme řešili výstupy horolezců, kteří pokořují velehory s kyslíkem nebo bez něj. A tak to vzniklo. Slovo dalo slovo a my v roce 2012 poprvé zorganizovali společný výstup hasičských jednotek na Kamenité. Podmínkou byl výstup v plné hasičské výstroji. Takový to výstup musí hasiči v rámci přípravy i tak absolvovat. Výstup na Kamenité je první společnou akcí v novém roce, kdy se sejdou hasiči z širokého okolí, a tak spojíme příjemné s užitečným,“ prozradil David Sadowski, iniciátor výstupu, který pracuje v Hasičském záchranném sboru Moravskoslezského kraje.

58 hasičů uvázaných na laně o celkové délce sedmdesát metrů vystoupalo v pátek pozdě odpoledne z Dolní Lomné na Kamenité za 41 minut. Na tento skvělý čas měly vliv ideální povětrnostní podmínky.

Co patří k plné hasičské výstroji?

„Každý účastník akce má osobní výbavu jako při požárním zásahu, to znamená třívrstvý zásahový oděv, obuv s ocelovou výztuží, přilbu, rukavice, kuklu, masku a dýchací přístroj na zádech. Celá tato výstroj váží přibližně 30 Kg, kdy dýchací přístroj váží 12 – 15 Kg (dle typu),“ vysvětlil Sadowski a zároveň dodal: „Hasiči nasazují masky až v polovině tratě, protože při normální spotřebě hasiče přístroj vydrží asi 40 minut, ovšem při výstupu jenom polovinu, což je 20 minut.“  

Letos se společného výstupu zúčastnili hasiči z Jablunkova, Horní a Dolní Lomné, Mostů u Jablunkova, Bukovce, Písečné, Návsí, Třince i Třineckých železáren.

„V pátek do Dolní lomné zavítala i rodina Jana Lewinského, člena jablunkovské jednotky, který tragicky zahynul při výkonu služby. Přijel starosta Jablunkova Jiří Hamrozi či krajská zastupitelka Kateřina Chybidziurová,“ doplnil Sadowski.

Foto: David Sadowski

 

Komentáře