Třinecká Beskydská stavební získala miliardovou zakázku

TŘINEC, OSTRAVA Konsorcium dvou firem – Beskydské stavební z Třince a ostravského závodu IMOS Brno – bude stavět nový kampus Ostravské univerzity. Hodnota zakázky přesáhla miliardu korun a jedná se o největší zakázku třinecké společnosti v její historii.

Zázemí pro sport, zdraví a technologie, klastr umění a designu i podzemní garáže budou sloužit nejen univerzitě, ale také veřejnosti. Investice potvrdí univerzitní charakter města, podpoří jeho ekonomický rozvoj a přispějí k dalšímu oživení centra. Nový kampus vznikne na Černé louce.

Jsou před námi dva náročné, ale velmi zajímavé roky, a my doufáme, že výsledek naší společné práce naplní očekávání nejen autorů projektu, ale zejména očekávání pedagogů a studentů univerzity. Osobně se pak těším na konečnou podobu ztvárnění betonové a předsazené trubkové fasády Fakulty umění,“ doplnil Daniel Pieszka, předseda dozorčí rady Beskydská stavební, a.s. (na foto uprostřed). Zároveň během tiskové konference, která se konala 14. ledna, dodal, že je to výjimečná situace, kdy se ryze české firmě podařilo uspět v soutěži na tak významnou a prestižní zakázku.

Stavba dvou nových univerzitních budov společně s podzemím parkovištěm na 150 aut a úpravou veřejného prostranství na levém nábřeží Ostravice má proběhnout během dvou nejbližších let a bude financována z několika zdrojů. Projekt v hodnotě 1,1 miliardy korun je jednou z největších investic svého druhu ve vysokém školství v Česku.

Celý projekt je dalším významným milníkem v historii univerzity i města. Jedná se pro univerzitu o rozsahem největší investiční projekt jako celek a významným způsobem zkvalitní zázemí pro uměleckou činnost, sportovní aktivity i kinantropologický výzkum. Jeho unikátnost spočívá nejen v inovativním propojení mezi uměním a sportem, což je zajímavé zejména pro univerzitu, ale je hlavně důkazem přínosnosti spolupráce mezi městem a univerzitou. Stavby budou stát na území, které bylo dlouhou dobu v neutěšeném stavu, ačkoli se nacházelo přímo v centru Ostravy,“ uvedl rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Univerzita deklarovala vytvoření 10 nových studijních programů, které budou reagovat na nové trendy. Tyto programy budou vyučovány v nových prostorách o celkové ploše       9 tis. m2 a s nově nakoupenými přístroji. Jen během prvních let má novou infrastrukturu využívat 1 400 studentů.

Foto: TZ

Komentáře