Třinec má část peněz v bance Sberbank

TŘINEC Statutární město Třinec mělo do 24. února letošního roku u banky SBERBANK CZ dva účty. Z jednoho účtu se mu finanční prostředky ve výši 50 milionů korun podařilo převést na účet u jiné banky. Ale na druhém účtu mu zůtalo 51,49 milionů korun, ke kterým nemá přístup.

Kromě individuálních klientů do banky Sberbank CZ, která má své majetkové zázemí v Rusku a která po vpádu ruské armády na Ukrajinu se dostala do potíží,  vložila v uplynulých letech peníze také řada obcí i krajů. Například Moravskoslezský kraj má na účtu v této bance „zmraženo“ zhruba 350 milionů korun. Mezi klienty Sberbank CZ patří i město Třinec. Proto jsme se na třinecký magistrát obrátili s dotazem, kolik peněz má Třinec v této bance, zda se městu povedlo peníze vybrat či jinam přeposlat, a pokud ne, jaký to bude mít vliv na rozpočet, potažmo investice, které město plánuje.

Statutární město Třinec mělo u banky SBERBANK CZ dva účty, a to od roku 2018. Z jednoho účtu město již ve čtvrtek 24. 2. 2022 převedlo finanční prostředky ve výši 50 milionů korun na účet u jiné banky. U druhého účtu aktuálně běží výpovědní lhůta 31. dní (od 24. 2. 2022). Zde má Třinec i s úroky částku 51,49 milionu korun. Město využilo služeb této české banky (do února 2013 pod jménem Volksbank CZ, nyní člen Sberbank Europe se sídlem ve Vídni) především díky výhodným podmínkám. U této banky, která splňuje veškeré náležitosti vyplývající ze zákona, mají své účty další mnohá města, obce, instituce a organizace v ČR a řeší obdobnou situaci. Město spolupracuje se Svazem měst a obcí, který v této záležitost oslovil Ministerstvo financí a Českou národní banku. Očekáváme, že se situace vyřeší. Vzniklá situace nebude mít vliv na již realizované nebo plánované investiční akce města Třince a další jeho rozvoj. Město má účty v celkem 8 bankách (7 komerčních a ČNB) – sdělil mluvčí třineckého magistrátu Stanislav Cieslar.

Ilustrační foto

Komentáře