U kadeřníka s čepovaným pivem když je dítě ve škole aneb co se ve čtvrtek změní

  ČR Od čtvrtka 3. prosince přechází naše republika na třetí stupeň protiepidemického systému což přináší rozvolnění některých z dosavadních koronavirových opatření. Připravili jsme jejich přehled.

  Od 3. prosince se ruší omezení volného pohybu v nočních hodinách, venku se může scházet až 50 osob místo současných šesti. Skončí také zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech. Zůstává povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách a ve vybraných veřejných místech.

  OBCHODY, SLUŽBY, HOSPODY

  – V důsledku rozhodnutí vlády se ve čtvrtek budou moci zákazníkům otevřít všechny dosud zavřené obchody a nákupní centra. Platné zůstane omezení plochy na zákazníka. Možné budou i venkovní trhy. Přesun na třetí stupeň také pro všechny obchodníky znamená, že se ruší dosavadní nedělní zákaz prodeje.

  – Částečně se otevřou také stravovací zařízení, která nyní mohou prodávat jídlo jen přes okénko. Jejich otevírací doba se omezí na dobu od 6 do 22 hod. a podniky budou smět naplnit kapacitu na polovinu.Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé. V nákupních centrech se budou moci otevřít stravovací zóny, restaurace v nich budou smět vydávat jídlo přes okénko pouze s sebou. Zůstanou uzavřené dětské koutky.

  – Od čtvrtka obnovují provoz všechny služby. Personál bude muset používat roušku či respirátor a bude platit omezení jeden klient na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Děti do 15 let by se neměly do počtu zákazníků započítávat.

  ŠKOLSTVÍ

  – Dnes, tedy v pondělí, se většina žáků základních škol po několika týdnech výuky na dálku vrátila do školních lavic. Prezenční vyučování začíná opět fungovat také pro část dětí z víceletých gymnázií. Šesté až osmé třídy se budou střídat v prezenční a distanční výuce, všichni žáci z celého první stupeň a deváté třídy chodí do školy normálně.

  – Prezenční výuka závěrečných ročníků středních škol a praktická výuka středoškoláků začala už minulou středu. Do třetího stupně protiepidemických opatření přejdou školy od pondělí 7. prosince. Na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách bude platit střídavá prezenční výuka po týdnech, do škol se budou moci vrátit i studenti prvních ročníků vysokých škol, pokud jich nebude více než 20 v jedné skupině.

  – Jednotné přijímací testy na čtyřleté střední školy nebudou na jaře kvůli covidu povinné. Školy budou moct mít jen vlastní zkoušky či vůbec žádné, uvedlo ministerstvo školství. Na víceletá gymnázia se budou na jaře konat přijímací zkoušky jako obvykle, včetně dvou termínů. Ty se ale podle vývoje termínů mohou posunout.

  –  Pokud se jedná o maturity, ministerstvo školství uvedlo, že v případě nepříznivého vývoje epidemie se může na jaře změnit termín maturit. Jejich redukce se ale neplánuje.

  KULTURA

  – Národní památkový ústav (NPÚ) otevře po přechodu země do třetího stupně protiepidemického systému několik památek ve své správě, návštěvníci na ně budou moci chodit o víkendech.

  – Otevírají se muzea a galerie, ale zatím jen do čtvrtiny své kapacity. Pro divadla a kina se s přechodem na třetí stupeň protiepidemického systému nic nemění, diváci v hledišti se objeví až ve druhém stupni.

  – Mohou otevřít knihovny, které zatím fungovaly na principu výdejního okénka. Opět platí jeden zákazník na 15 metrů čtverečních.

  Od 1. března, kdy byly v Česku zaznamenány první případy nákazy koronavirem, testy potvrdily nákazu u zhruba 520 tisíc lidí. Nemocí nyní trpí 67 tisíc, u většiny z nich má však covid-19 lehčí průběh. V nemocnicích skončilo necelých sedm procent nemocných.

  Foto: Elevate/Pexels

  Komentáře