Únik plynu na Borku, vysoké pece a válcovny jsou odstaveny, třinečáci mají zůstat doma

TŘINEC Dnes kolem 21,30 hod. zazněly v Třinci sirény z důvodu úniku vysokopecního plynu z plynojemu na Borku. Okolí Třineckých železáren je uzavřeno. Preventivně byly odstaveny vysoké pece a válcovny. Obyvatele města by měli zůstat doma a zavřít okna.

Dle potvrzených informací z plynojemu na Borku došlo k úniku vysokopecního plynu. – Došlo k blíže nespecifickému úniku vysokopecního plynu. Aktuálně zjišťujeme, v jakém rozsahu. Z tohoto důvodu doporučujeme obyvatelům v okolí pozavírat okna a nevětrat. Zatím víme, že to není ve vysoké koncentraci. Je svolána havarijní komise Energetiky Třinec, která spravuje tento plynojem. Pravděpodobně jde o technickou závadu – sdělila Petra Macková Jurásková, mluvčí Třineckých železáren.

Okolí Třineckých železáren je uzavřeno, došlo k preventivnímu odstavení vysokých pecí a válcoven. Na místo bylo vysláno šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Dle slov René Černohorskho, mluvčího PČR MSK byl únik plynu zastaven, hasiči provádějí monitoring.

Kvůli zásahu hasičů je přerušen i provoz na železnici mezi Českým Těšínem a Návsím.

Sirény byly opravdu hlasité. Akorát nikdo nevěděl, co se stalo. Nikde žádná informace, docela jsem byla z toho nervózní. Za nějakou dobu přijela policie, a teprve tehdy jsme se dozvěděli, že došlo k úniku plynu, a že máme zůstat doma a zavřít všechna okna – sdělila naší redakci jedna z obyvatelek Borku.

Plynojem kruhového půdorysu průměru 70 metrů jímá konvertorový plyn, který vzniká při výrobě oceli. Celková kapacita plynojemu je 50 000 kubíků plynu.

Foto: Archív TŽ

 

Komentáře