Užijte si ptačího zpěvu spolu s ornitology

JABLUNKOV, ČESKÝ TĚŠÍN Spolu s ornitology můžete v neděli 29. dubna nebo v úterý 1. května vyrazit na vítání ptačího zpěvu. Odborníci vám představí ptačí druhy z našeho okolí, seznámí vás s významem ptáků v přírodě a s problematikou jejich ochrany.

První vycházka se koná v Českém Těšíně. Sraz účastníků bude v 8 hodin na konci ulice Nová Tovární u mostu přes Ropičanku.

Při procházce lužním lesem okolo rybníků a po březích Olzy a Ropičanky uvidíte a uslyšíte lesní druhy ptáků a ptáky vázané na vodu, například vzácné morčáky velké a s trochou štěstí i klenot naší přírody – ledňáčka říčního.

Druhá vycházka začne ve stejný čas v úterý v Jablunkově. Sraz je na vrátnici v jablunkovském sanatoriu.

Tady se seznámíte s ptáky lesů a zahrad včetně dvou nejmenších druhů našich ptáků – králíčka obecného a ohnivého, ale také s ptačími obyvateli vodních toků.

V obou případech bude za příznivého počasí možná i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Délka tras je asi 1 km, předpokládané ukončení je kolem 12 hodin.

Co s sebou: Vhodný je dalekohled, obuv a oděv do terénu, i nějakou svačinu a především dobrou náladu. Hodí se také atlas ptáků nebo určovací příručka. Trasy vycházek nejsou dlouhé ani nevedou náročným terénem, a jsou proto vhodné i pro rodiny s dětmi. Během vycházky je možné kdykoliv odejít.

Po skončení každé vycházky si účastníci mohou kromě zážitků z pozorování ptáků odnést i propagační materiály týkající se výzkumu a ochrany ptačích druhů včetně letošního ptáka roku sýčka obecného.

Na hojnou účast se těší organizátoři Daniel Křenek (tel. 776 322 719) a Milan Bronclík (tel. 608 438 872).

Další akce pořádané Českou společností ornitologickou jsou pravidelně zveřejňovány na www.birdlife.cz.

Komentáře