V Jablunkově dnes hasiči provedli dekontaminaci kláštera

JABLUNKOV Dvě desítky profesionálních hasičů s šesti osvědčenými generátory teplého desinfekčního aerosolu se zapojily dnes dopoledne, tedy ve čtvrtek 6. srpna, v areálu Konventu sester Alžbětinek v Jablunkově do dekontaminace všech prostor, včetně kaple a kostela, s výjimkou klauzury.

Důvodem dnes provedené dekontaminace je výskyt koronaviru u téměř osmi desítek seniorů, kteří žijí v Domově sv. Alžběty jež se nachází v areálu kláštera.

Hasiči z Třince, Frýdku-Místku a Slezské Ostravy zvládli očistu areálu z koronaviru během necelých pěti hodin. Další dvě hodiny zabraly přípravné a pak uklízecí práce. Povzbudit je přišel i starosta Jablunkova Jiří Hamrozi.

Hasiči čistili prázdné prostory pomocí osvědčených generátorů teplého desinfekčního aerosolu, když po půlhodinovém působení desinfekčního prostředku lze tyto prostory vyvětrat a opět běžně používat.

Jak taková dekontaminace prostor probíhá? – Dvojice hasičů v hermeticky uzavřených ochranných oblecích, rukavicích a speciálních maskách Dräger s filtry (a se sluchátky či špunty do uší) se střídají v používání až 18 kg těžkého generátoru (hmotnost po jeho naplnění). Zhruba po 40 minutách je potřeba generátor opět naplnit pečlivě testovaným a osvědčeným desinfekčním prostředkem (Virkon S) a benzínem. Pro charakteristický zvuk generátoru jej hasiči překřtili na „Vuvuzely“, které mj.zněly mnoha stadiony MS ve fotbale 2010 v Jižní Africe. I tak ušetří mnoho cenného času, zvládne velké prostory, dostane se i do koutů či skříní – popsal mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Hasiči z HZS MSK dekontaminovali od jara obdobným způsobem na 60 objektů, a to hlavně v Moravskoslezském kraji.

Foto:TZ

Komentáře