V Jablunkově vznikl nový pěvecký sbor. V neděli zve na koncert

JABLUNKOV, PÍSEK V Evangelickém kostele v Písku se v neděli bude konat Večer koled s adventní bohoslužbou. Na koncertu se představí jablunkovský sbor Idared, který vznikl letos v říjnu. O novém sboru jsme si krátce popovídali s jeho zakladatelkou Ivanou Funiokovou.

O novém sboru jsme si krátce popovídali s jeho zakladatelkou Ivanou Funiokovou, vystudovanou sbormistryní.

Proč pěvecký sbor Idared vznikl?

Dlouhá léta jsem dirigovala pěvecký sbor v Orlové, ale dojíždění bylo pro mne náročné. Žiju tady, v Goralii, třetím rokem pracuji v Jablunkově,  proto jsem se rozhodla opustit orlovský sbor a založit svůj vlastí. Pověsila jsem po městě pár plakátu a inzerát zveřejnila i na sociálních sítích. A povedlo se. V říjnu jsme měli první zkoušku.

Kolik členů má sbor?

Idared má v současné době 23 členů, čtyřčlennou doprovodnou kapelu – bicí, klavír, kytara a baskytara – a mně. Zkoušíme na ZUŠ v Jablunkově, kde učím, a kde se mi podařilo pronajmout prostory. Chtěla bych zároveň dodat, že neberu pěvecký sbor jen jako partu zpívajících lidí, ale chceme navazovat nová přátelství, vzájemně se podporovat a pomáhat.

Co, kromě koled, bude Idared zpívat?

Pravdou je, že nyní jsme nacvičovali převážně populární vánoční písně a koledy, které představíme na nedělním koncertu v evangelickém kostele v Písku. Některé koledy jsem se snažili dát do jazzového kabátu, aby byly trochu netradiční. Do budoucna plánuji se sborem dělat jak populární písně, tak i lidové nebo nějakou klasiku. Jak já říkám: chci dělat od lidovky po gospel.

Komentáře