MOSTY U JABLUNKOVA Rovněž v Mostech se v sobotu konal velikonoční jarmark. Jeho součástí byly dílny, kde si především děti, ale i dospělí mohli vyrobit různé velikonoční ozdoby.

A co všechno se dalo vyrobit?

Nabídka byla opravdu pestrá. Peklo se Boží milosti a skořicové copánky, zdobila se vajíčka, ze kterých se dělalo slepičky. Rovněž se zdobily velikonoční perníčky, z ovčího rouna se tvořily plstěné dekorace, z krepového papíru se vyrábělo květiny. Nemohlo chybět pletení karabáčů.

Na jarmarku si návštěvníci mohli nakoupit různé velikonoční dekorace, karabáče, ozdobné květiny.

Probíhaly také soutěže.

V jedné z nich soutěžily děti z mosteckých základních škol, které vyrobily zajíčkovské skupinky či rodinky. Soutěž byla rozdělena do 3 kategorií (1.-3. třída, 4.-6. třída, 7.-9. třída). Vítěze určila veřejnost hlasováním.

Další soutěž byla určena pro všechny, kteří rádi pečou a tvoří dobroty. Soutěž „O nejhezčího velikonočního beránka nebo zajíce“ nebyla nijak věkově omezená. Veřejnost měla za úkol libovolnou technikou vytvořit beránka nebo zajíce a nápaditě ho ozdobit, výtvory mohly být pečené, nepečené, sladké, slané. O vítězi rovněž rozhodovala veřejnost.

O kulturní zážitek se postaraly děti z mateřských škol.

Kdo se cítil unavený, zavítal do Velikonoční kavárny, kde mohl ochutnat výborné domácí zákusky, vypít kávu. Pro hladové byl uvařený guláš, „placki ze śmietónkóm albo szyprkami“, nechyběly „stryki“.

„Strávili jsme zde velmi příjemné odpoledne, děti si vyrobily karabáče, ozdobily perníčky. My s manželkou jsme v klidu vypily kávu,“ chválil iniciativu Gorolského turistického informačního centra jeden z návštěvníků.

 

 

Komentáře