V Třinci bude konference o duálním vzdělávání

TŘINEC Odborníci z Česka a Slovenska se ve čtvrtek sejdou v Třinci, aby projednali větší zapojení škol a firem do duálního vzdělávání. Systém má pomoci mladým lidem k větším praktickým znalostem a dovednostem a lepšímu pracovnímu zařazení, firmám přinést zkušenější pracovníky.

Věřím, že od slovenských kolegů, kde tento systém funguje úspěšně již několik let, získáme nové zkušenosti a poznatky a budeme si moci vyměnit názory i s řediteli škol a zaměstnavateli. Ne náhodou se setkáváme v tomto městě. Třinecké železárny převzaly střední školu od kraje již před 10 lety, tedy opět mají svou vlastní učňovskou školu, která vzdělává žáky v několika oborech. Dokonce vystavěly moderní učňovské dílny, kromě klasických i robotiky a automatizace,“ uvedl Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast školství. Dodal, že jen v Žilinském kraji je do projektu zapojeno již zhruba tisíc učňů a spolupráci si pochvaluji jak školy, tak také firmy.

Na konferenci, která proběhne 16. ledna od 9 hodin ve Střední odborné škole Třineckých železáren, budou přednášet zástupci šesti škol, které mají se zaváděním duální edukace velké zkušeností a také odborníci na vzdělávání z krajských úřadu Moravskoslezského a Žilinského kraje.

Stanislav Folwarczny doplnil, zaměstnavatelé jsou projektu nakloněni, přestože si od nich vynutí investice do zřízení a vybavení dílen a učeben a také zajištění odpovídajícího mistrovského personálu. „Nezbytná je úzká spolupráce škol a potenciálních zaměstnavatelů na vzájemné přípravě studijního programu tak, aby byly splněny učební osnovy. V tom jim chceme j aktivně pomáhat. Jde o velmi dobrý projekt, který pomůže zvýšit úroveň především technického vzdělávání a učňovského školství v kraji,“ doplnil náměstek Folwarczny.

Foto: SOŠ TŽ

Komentáře