V Třinci začal ČteFesT

TŘINEC  Druhý ročník Čtenářského festivalu ČteFesT 2022 v Třinci, který začíná právě dnes, do 3. června nabídne například setkání s legendárním překladatelem Martinem Hilským, spisovateli Biancou Bellovou, Albertem Čubou a Danutou Chlup. Na programu je rovněž vystoupení Beaty Hlavenkové a sólový koncert Traband či špičky současné Slam poetry. Připraveny jsou také akce pro děti a odborné setkání učitelů a knihovníků ČteFesTí inspiromat.

Myšlenka uspořádat Čtenářský festival v Třinci vznikla v roce 2019, ovšem kvůli covidové pauze mohla být uskutečněna poprvé až loni.  –Tento projekt dává dohromady lidi z různých profesí, ale se stejným zájmem. U nás to bylo, jak podpořit čtenářství, jak podporovat kvalitní četbu, jak dostat do Třince významné literární osobnosti a jak proměnit Třinec ve město čtení. Byli jsme tady parta učitelů a knihovníků a společně jsme se nadchli pro myšlenku uspořádat v Třinci čtenářský festival – řekla Marika Zadembská, hlavní organizátorka ČteFesTu z Knihovny Třinec.

Přestože oficiálně letošní ČteFest zahájí ve 20 hod.  sólový koncert zpěvačky, klavíristky, držtielky několika cen Anděl, autorky hudby k filmu Zátopek a rodačky z Vendryně Beaty Hlavenkové, již dnes dopoledne v rámci festivalu a díky spolupráci Knihovny Třinec s Loutkovou scénou Těšínskéhou divadla Bajka se v třinecké mateřince a základní škole konalo první festivalové setkání. Konkrétně autorské čtení spisovatelky a režisérky Marky Míkové, která je čerstvou držitelkou ceny Magnesia Litera a která připravila společně s herci Těšínského divadla loutkové představení na motivy literární klasiky Julese Verna – 20 000 mil pod mořem (premiéra se bude konat 3. června).

Zítra, tedy v sobotu, přijede do Knihovny Třinec přední český shakespearolog Martin Hilský, který za svou tvorbu získal mnoho významných ocenění. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria. V roce 2021 se jeho kniha Shakespearova Anglie stala Knihou roku Magnesia litera.

Letošní ČteFesT nabídne rovněž setkání s Danutou Chlup, dlouholetou redaktorkou novin polské národnostní menšiny Głos, která za román Jizva získala v Gdyni ocenění Debut roku. Svou knihu představí 1. června.

Podrobný program festivalu najdete zde.

Foto: Lena Pešák

 

 

Komentáře