V třinecké galerii je k vidění Vizuální poezie

TŘINEC v Galerii města Třince začala finální část letošní výstavní sezóny. Svou tvorbu v kulturním domě Trisia prezentuje Karel Adamus, který patří k nejvýznamnějším žijícím výtvarníkům na Třinecku.

Od 6. září je v třinecké galerii k vidění nová výstava s názvem Vizuální poezie, která obsahuje pestrý a reprezentativní výběr z tvorby Karla Adamuse.  Výstavu je možné navštívit do 28. října.

– Posláním naší galerie je mimo jiné prezentovat významné umělce z Třinecka. Výstava pozoruhodné tvorby Karla Adamuse zde však zatím chyběla a velmi si vážím toho, že jeho vizuální poezií můžeme otevřít závěrečnou část letošní sezóny. A vážím si toho také proto, že Adamuse považuji za jednoho z předních umělců výrazně spojených s Třincem – sdělila Katarína Klusová, kurátorka Galerie města Třince.

Karel Adamus se narodil v roce 1943. Přestože pochází z Plzně, je celý jeho život spojen s Třincem. Vystavoval samostatně i v rámci kolektivních výstav v České republice i zahraničí. Kromě konceptuální tvorby se věnuje také literatuře.

Dominantou výstavy, kterou je možné shlédnout do konce října, je instalace Větrných básní, které vznikaly během procházek po Beskydech a kresby na nich byly tvořeny plápoláním papíru ve větru. V další sérii kreseb Kroky vznikala díla po určitou dobu chůze, kdy se pero, či kaňky rozpohybovávaly v rytmu dechu a kroků. Výstava také obsahuje sérii kreseb s názvem Interpretace, ve které pracuje s ogamovým písmem, jež je považováno za tajné písmo básníků.

Foto: TZ

Komentáře