Jedinou „stavební firmu“, fungující v mrazech, najdete na Olze

JABLUNKOVSKO Zatímco stavaři si v mrazech vybírají dovolenou nebo přežívají na 60 procentech, na Olze se buduje o sto šest. Bobři chtějí mít přehradu do léta hotovou, tak jedou zřejmě i na přesčasy. Svědčí o tom množství překousaných stromů podél řeky, které nafotil Jan Michalik z Písku.

A když už se toulal krajinou, přidal i pár snímků ledového království.

Bobr je náš největší hlodavec. Dosahuje úctyhodné hmotnosti až přes 30 kilogramů. Stromy o průměru do 20 cm poráží hlodáky systematicky rovnoměrně ze stran ve výšce několika desítek cm nad zemí, až se kmen vlastní vahou skácí na zem.

Jeden zvládne za noc. Z kmenů si pak bobři stavějí hráze a přehrady, aby zvedli vodní hladinu do potřebné výše. Ze zásady musí ústit většina východů z jejich obydlí pod vodou.

Zatímco vydry nazývají nyní rybáři pohromou pro rybolov, bobři jim neškodí, jelikož se živí měkkými výhonky dřevin, rákosem, travinami a někdy chodí i na pole s kukuřicí, s řepou či bramborami.

V zimě ohlodávají kůru z větví ve vodě. Potíže však způsobují právě jejich přehrady a hráze, neboť brání plynulému toku a škodí na břehových porostech.

Komentáře