HORNÍ LOMNÁ / Není voda jako voda. Ani ta ze studánek. O té v Horní Lomné pod kostelem sv. Kříže se říká, že uzdravuje a je věčná.

Navíc nikdy nevysychá. Že pramen není jen tak obyčejný potvrzuje i amatérský astronom

David Vodecký z Návsí, který ho tak trochu zkoumal.

„Kouzlo studánky spočívá v tom, že voda obsahuje stopové množství stříbra. Tím pádem působí desinfekčně. Zabíjí bakterie. Moje babička trpěla na záněty spojivek a právě výplachy touto vodou si oči léčila,“ říká muž.

Dodává, že chemický rozbor pramene ukázal, že opravdu někde hluboko v podloží se stříbro nachází. Voda pak jeho částečky bere sebou nahoru.

„Poznal jsem i člověka, který se zabýval hledáním pramenů. Vykládal, že ten v Horní Lomné patří k tak zvaným dračím. To znamená, že se plazí v zemi podél zlomu, tedy zónou kvalitní energie. Voda neuvěřitelně dlouho vydrží čerstvá. Doma jsme ji uschovali ze zvědavosti na pět let. Po otevření nádoby byla stále chutná, nezatuchla,“ popisuje Vodecký.

Podle něj vše kolem tohoto pramene ovlivňuje i fakt, že jde o poutní vymodlené místo. Lidé tam míří s úctou, čímž ho obohacují.

„Ať člověk přijde z jakékoliv strany, pocítí, že má kolem sebe velice silnou energetickou zónu. Jakoby šel do kopce. Setkal jsem se i s hodně citlivým mužem, který tvrdil, že vnímá v blízkosti studánky dvě bílé bytosti. Ochránkyně pramene. Ta nakumulovaná energie pod kostelem by šla i vyfotit, ale musela by být absolutní tma a vysokofrekvenční kamera k tomu,“ doplní ještě astronom.

Komentáře