JABLUNKOV / Město chtělo s pomocí kraje v tomto památném domě na náměstí vybudovat muzeum. Zastupitelé záměr neschválili.

Před jednáním kolovala po Jablunkově petice, na zastupitelstvu ji vedení města předal Robert Cieślar, zástupce společnosti Netis, která v knížecím domě provozuje prodejnu Fabos  od roku 1990. Podpisů se posbíralo 1330.

Petice podporovala prodejnu Fabos. Podpisů se posbíralo 1330.

V knížecím domě jsou kromě prodejny byty. Město má z nájemného celkem okolo 600 tisíc korun ročně.

Mnozí říkají, že je ostuda, nechat památný objekt takto zchátrat, že se mohl opravovat z nájemného.

V tomto duchu si sypal popel na hlavu i bývalý starosta Petr Sagitarius, který považoval nesouhlas některých politiků s prodejem kraji za tristní.

Z nájemného má město ročně 600 tisíc korun. Dům přesto chátrá.

Majitelé Fabosu už před časem avizovali, že až dokončí multifunkční centrum na místě bývalého kulturního domu, prodejnu Fabos do něj přestěhují.

Kraj neplánoval rušit nájemní vztahy.

Zastupitel David Sventek uvedl, že kraj garantuje, pokud by byl novým vlastníkem knížecího domu, prodejnu zachovat do doby, než se bude stěhovat do nového.

Pět zastupitelů bylo proti prodeji, jeden se zdržel, několik jich chybělo. Výsledek? Objekt zůstává městu. Na jednání výjimečně přišli i lidé.

David Sventek řekl, že kraj garantuje prodejnu zachovat do doby, než se bude stěhovat do nového.

Knížecí dům je skoro stejně starý, jako byl kostelík v Gutech. Moravskoslezský kraj ho chtěl koupit za zhruba 8,5 milionu korun a s pomocí dotace ho za 40 milionů zrekonstruovat.

Po rekonstrukci mělo v objektu vzniknout muzeum Trojmezí. Zahrnovalo by historii celého Jablunkovska. Expozici o osídlení, o přírodě, o prolínání jazyků a kultur, prostory pro děti a mládež, zbrojnici, interaktivní laboratoř a podobně.

Muzeum Trojmezí by obsáhlo historii celého Jablunkovska.

 

Komentáře